Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kastracji kocura

Twój ukochany Mruczek dorasta i nagle zaczyna znaczyć dom. Woń cuchnącego moczu zalega w mieszkaniu, na wycieraczce sąsiada, na drzwiach garażowych, a Mruczek coraz częściej wraca brudny i poobijany. Jest na to dobra rada, wykastruj go!

Źródło: buzfeed.com

Kastracja kocura to zabieg przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Jest to prosta operacja polegająca na nacięciu skóry moszny i usunięciu jąder, najczęściej z pozostawieniem rany bez szycia (jest ona na tyle mała, że zrasta się sama). Niektórzy lekarze zakładają na ranę prosty szew.

Zabieg najlepiej wykonywać u kotów młodych, około 6-8 miesiąca życia, po osiągnięciu przez ich układ moczowo-płciowy dojrzałości. Decyzję o czasie wykonania kastracji dobrze jest pozostawić lekarzowi weterynarii, który na pewno doradzi najlepszy dla naszego pupila termin. Młode koty lepiej znoszą narkozę, okres rekonwalescencji oraz nie wykształcają one w tym czasie jeszcze trwałych wzorców behawioralnych.

Ważne, aby spytać lekarza weterynarii o wszystkie zalecenia przed- i pooperacyjne. Zwierzę powinno być przegłodzone przed zabiegiem ok. 12 godzin, gdyż u kotów znieczulenie często prowokuje nudności i wymioty, co grozić może zachłyśnięciem treści pokarmowej. Dobrze jest także na 1-2 godziny przed zabiegiem zabrać wodę. Sam zabieg jest krótki, trwa ok. 15 minut. Po wszystkim zwierzę musi obudzić się z działania środków anestetycznych. Odbieramy z lecznicy tylko zwierzęta w pełni wybudzone! Po zabiegu ważne jest, aby mieć kota na oku pierwszego dnia, upewnić się, że czuje się dobrze, pozostawić w ciepłym i spokojnym miejscu. Później najistotniejsze jest pilnowanie, by nasz koci towarzysz nie lizał rany pooperacyjnej. Szorstki koci język może dużo narozrabiać, więc jeśli kot uparcie próbuje 'pomóc', należy założyć mu kołnierz do czasu wygojenia.

Kastracja jest wskazana dla wszystkich kotów niehodowlanych, które nie mają być rozmnażane. Główne jej zalety dla kotów przedstawiono poniżej:
- ograniczenie populacji bezdomnych kotów - argument oczywisty, ale zawsze warty podniesienia; z perspektywy właściciela często bez znaczenia, bo to przecież 'problem' właściciela krytej kotki; jednak warto się czasem zastanowić, co będzie dalej z miotem niechcianych kociąt, potomków naszego Mruczka, za które my nie bierzemy żadnej odpowiedzialności
- ograniczenie włóczęgostwa i bijatyk - kocur wykastrowany jest zwierzęciem mniej terytorialnym; nie ma powodu wałęsać się po okolicy i walczyć o swoje; u kotów jest to o tyle istotne, że podczas walk wraz z krwią i śliną zarazić się ode mogą wirusem FIV, czyli kocim odpowiednikiem wirusa HIV, a stąd prosta droga do niedoboru immunologicznego analogicznego do ludzkiego zespołu AIDS; dodatkowo rany po pogryzieniach kocich źle się goją i często nieopatrzone prawidłowo powodują tworzenie się ropni (objawy to ciastowaty obrzęk, apatia, gorączka, utrata apetytu, często kulawizny czy inny objaw bolesności pogryzionej okolicy)
- ograniczenie woni moczu - kto kiedykolwiek miał kocura, wie jak uciążliwy bywa zapach moczu niekastrowanego samca; mają one też tendencję do znaczenia terenu, czy to w naszym mieszkaniu, czy w przypadku zwierząt wychodzących, w domach i ogrodach sąsiadów
- ograniczenie frustracji - w okresie rujowym kocury nastawione są głównie na rozród; zaobserwować można spadek apetytu, wagi, pogorszenie jakości włosa, gdyż jedyne o czym myślą koty, to jak wydostać się z domu i znaleźć partnerkę
- wpływ na temperament - koty kastrowane wcześniej są bardziej przyjazne.

Należy pamiętać jednak, że wraz ze zmianą temperamentu po kastracji zmniejsza się również ilość ruchu naszego kota, a także jego zapotrzebowanie żywieniowe. W badaniach klinicznych wykazano, iż zwierzęta kastrowane wykazują w ciągu roku od zabiegu wzrost masy rzędu średnio 31%. 

Dokładny mechanizm rozwoju otyłości u zwierząt kastrowanych nie został poznany, ale wychwycono kilka czynników, które na nią wpływają:

  1. Wykazano spadek RER (tempo spoczynkowego metabolizmu). Udowodniono, iż kocury wykastrowane potrzebują 28% mniej kalorii.
  2. Już 3 dni po wykonaniu zabiegu dochodzi do wzrostu apetytu, który powoduje zwiększenie spożycia energii metabolicznej u kota żywionego do woli aż o 25%. Jest to wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie kota.
  3. Spadek poziomu hormonów rozrodczych – estrogenów i androgenów, wpływa na gospodarkę hormonalną insuliny oraz leptyny, które w organizmie odpowiadają za regulację energetyczną organizmu, gromadzenie rezerw tkanki tłuszczowej, czy uczucie głodu i sytości.

Mając na uwadze zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne kotów po kastracji, ich większy apetyt oraz często zmniejszoną aktywność fizyczną, należy po zabiegu dostosować dietę do nowej sytuacji.