Wścieklizna. Groźna choroba zwierząt i ludzi

Rokrocznie 28 września odbywa się Światowy Dzień Wścieklizny (World Rabies Day - WRD) zapoczątkowany w 2007 r. z inicjatywy Global Alliance for Rabies Control (ARC) oraz Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w Stanach Zjednoczonych. Co trzeba wiedzieć o wściekliźnie i jak jej zapobiegać? Zapoznaj się z krótkim poradnikiem.

Źródło: https://pixabay.com/

W związku z obchodzonym 28 września Światowym Dniem Wścieklizny firma Merial, światowy lider w dziedzinie ochrony zdrowia zwierząt, angażuje się w globalną kampanię społeczną, której celem jest zwiększanie świadomości na temat wścieklizny oraz jej przeciwdziałaniu.

Czym jest wścieklizna?

Wścieklizna jest wirusową chorobą odzwierzęcą występującą u ludzi, a także u dzikich i udomowionych zwierząt. Wirus wywołuje objawy nerwowe i zmiany w zachowaniu. Bardzo często spokojne z natury psy stają się pobudzone, skrajnie agresywne i próbują gryźć otaczające zwierzęta i domowników. Za każdym razem wścieklizna prowadzi do różnych zmian w zachowaniu, począwszy od szału, a kończąc na paraliżu. W przypadku wystąpienia objawów klinicznych, wścieklizna każdorazowo kończy się śmiercią - nie tylko zwierząt, lecz także ludzi.

Jakie są skutki wścieklizny?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wymienia wściekliznę jako jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych na świecie – śmiertelność wynosi 99,9% 1. Wścieklizna wciąż jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia zwierząt oraz ludzi:

  •      odbiera 1 życie co 10 minut
  •      40% ofiar to dzieci
  •      3,3 miliarda ludzi na całym świecie jest zagrożonych 

Wściekliźnie można w 100% zapobiegać poprzez regularne szczepienia ochronne zwierząt.

 Biorąc pod uwagę, że psy są przyczyną ponad 95% przypadków zakażeń wścieklizną u ludzi, zwiększanie liczby psów i kotów szczepionych przeciw wściekliźnie, to szansa na uratowanie życia tysięcy ludzi w przyszłości.

Porozmawiaj z lekarzem weterynarii o szczepieniach ochronnych zwierząt.

Poproś swojego lekarza weterynarii o dobór właściwego programu szczepień dla twojego zwierzaka. Ty i Twój lekarz jesteście kluczowymi partnerami w globalnej walce przeciwko wściekliźnie poprzez zapewnienie regularnych szczepień. Pamiętaj, że zgodnie z Ust. z dn. 11.03.2004 O ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. Nr 69,atr.56) obowiązkowi szczepienia podlegają psy, które ukończyły trzeci miesiąc życia.

 

Jaka jest rola Merial w zwalczaniu wścieklizny?

Od dziesięcioleci, Merial jest uznanym partnerem w zwalczaniu wścieklizny na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym, wspierającym lekarzy weterynarii oraz organizacje zdrowia. Merial, jako lider w segmencie szczepionek przeciwko wściekliźnie, jest zaangażowany w globalne działania zmierzające do zwalczania wścieklizny. Merial wierzy w ścisłą współpracę z lekarzami weterynarii, właścicielami zwierząt domowych, organizacji rządowych i pozarządowych, służby zdrowia i innych zainteresowanych stron na całym świecie, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Filarem aktywności firmy Merial jest połączenie sił w celu kontroli i eliminacji wścieklizny i ochronie życia.

 

SZCZEPIĄC SWOJE ZWIERZĘ, CHRONISZ WŁASNE ZDROWIE.


Żródło:

Materiały otrzymane dzięki uprzejmości firmy MERIAL.