Wpływ małej przestrzeni na życie kota

Kot najlepiej czuje się w środowisku, które jest urozmaicone i zapewnia mu dostęp do wielu interesujących bodźców. Powinien móc rozwijać swój instynkt łowiecki, eksplorować nowe terytoria i poznawać nowe miejsca. Tylko wtedy będzie można powiedzieć, że jego potrzeby zostały w pełni zaspokojone. Co jednak dzieje się z kotem, który całe życie spędza w małym mieszkaniu, odizolowany od otaczającego go świata?

Źródło: shutterstock

Głównym schorzeniem dotykającym takie koty są tzw. zaburzenia przestani zamkniętych. Należą do nich przede wszystkich agresja łowiecka przekierowana na właściciela, nadczujność, nadaktywność i lęk uogólniony.

W przypadku agresji łowieckiej kot będzie polował na części ciała swojego opiekuna. Może zdarzyć się, że pojawi się nagle atakując na przykład rękę lub nogę, a następnie ucieknie w bezpieczne miejsce. Takie zachowanie bardzo szybko utrwala się powodując zaburzenie relacji pomiędzy zwierzęciem a opiekunem. Nadczujność i nadaktywnosć skutkować mogą zbytnim pobudzeniem kota. Będzie on reagował na każdy szmer, dźwięk i bodziec jaki pojawi się w otoczeniu. Jego reakcje będą nieproporcjonalne i trudne do zatrzymania. Kot może zachowywać się w ten sposób także w nocy, co skutecznie uniemożliwi właścicielowi wypoczynek. W przypadku lęku głównymi objawami będą oznaki neurowegetatywne jak ślinienie się, biegunka, wymioty i rozszerzenie źrenic. Mogą pojawić się zaburzenia pokarmowe jak na przykład nadmierne jedzenie czy picie.

Co powoduje tego typu zaburzenia? Przede wszystkim zbyt niska stymulacja jakiej doświadcza kot. Kiedy na bardzo długi okres zostaje zamknięty w małym pomieszczeniu, a większość czasu zajmuje mu sen. Dopiero kiedy wraca opiekun dzień zwierzęcia staje się bardziej urozmaicony. Niestety właściciel zmęczony po ciężkim dniu zazwyczaj poświęca kotu niewiele czasu, co dodatkowo potęguję cały problem.

Aby skutecznie zapobiegać tego typu sytuacjom należy skontaktować się ze specjalistą, który w profesjonalny sposób pomoże przygotować mieszkanie do potrzeb kota. Dodatkowo pomoże właścicielowi w takim ustaleniu harmonogramu dnia, aby wszystkie potrzeby kota zostały zaspokojone w należytym stopniu.