Woda - trening i zabawa

Psy na ogół uwielbiają wodę. Wiele ras ma szczególne predyspozycje do zabawy w wodzie. Właściwe ich pokierowanie sprawi, że zabawy sporty staną się dla psa i jego właściciela ulubionym hobby.


Psy na ogół uwielbiają wodę, w szczególności grupa 8 FCI, aportery, psy dowodne i płochacze. Zabawy wodne są świetne na ochłodę w upalne dni, w chłodne natomiast – rozgrzewają. Oczywiście nie powinniśmy pozwalać pupilowi pływać zimą, ponieważ mógłby się przeziębić. Zawsze po pływaniu i nurkowaniu należy dokładne osuszyć okolice uszu i ich środek.

Sporty wodne to skuteczne ćwiczenia na całe ciało, zapewniają kompleksowy trening wszystkich mięśni nie obciążając przy tym układu kostno-stawowego. Zdecydowanie zwiększa elastyczność ruchów i wytrzymałość.

Nigdy nie zmuszaj psa
do wejścia do wody!
Nigdy go do niej nie wrzucaj!
Przymus jedynie nasili lęk
i może już na całe życie
zniechęcić psa do pływania.

Pływanie w stawie czy jeziorze razem z psem to świetna zabawa i frajda. Można się ścigać i aportować razem z pupilem piłkę, można również ją między sobą odbijać, a psiak będzie próbował przechwycić ożywioną piłkę. Możemy przepłynąć na drugą stronę stawu czy basenu, trzymając w ręku zabawkę, a gdy pies popłynie w jej stronę – zmienić kierunek. Można kupić pupilowi dużo zabawek pływających, przeznaczonych specjalnie do zabawy w wodzie. Specjalną wodną piłkę pies może popychać nosem pomiędzy ustawionymi przez nas przeszkodami, również przeznaczonych do zabaw w wodzie.

Wspólne pływanie w jeziorach i stawach jest miłą, aktywną formą spędzania czasu. Koniecznie musimy upewnić się, czy zbiornik, z którego korzystamy nie jest zatruty pestycydami bądź innymi toksynami.

Rasy, które nie są doskonałymi pływakami, wolą np. brodzić to:

  • Buldogi
  • Bassety
  • Jamniki
  • Greyhoundy i inne rasy o małej zawartości tkanki tłuszczowej, są narażone na hipotermię.

Kilka porad bezpieczeństwa wodnego szaleństwa:

  • unikamy miejsc, gdzie pływają łódki, wodni narciarze, małe dzieci,
  • po pływaniu koniecznie spłuczmy sierść psa ze słonej czy chlorowanej wody,
  • wybieramy miejsca, w których brzeg pozwala na swobodne wchodzenie do wody i wychodzenie z niej,po pływaniu koniecznie pozwól psu pobiegać i wyschnąć, to zapobiega wychłodzeniu i pobolewaniu łap,

Zawsze podawaj psu świeżą wodę do picia, ta ze zbiorników nie jest odpowiednia. Zakup kamizelki ratunkowej dla pupila również może okazać się bardzo pomocny, w szczególności kiedy zamierzamy włączyć pływanie do regularnego programu ćwiczeń.

Na koniec naszego programu treningowego nie zapomnijmy o ćwiczeniach odprężających. Dla psa doskonałe relaksacyjne ćwiczenie to spokojny i pełen przerw na wąchanie spacer do domu. Dobrze jest wykonać swojemu psu delikatny masaż, to bardzo go wyciszy i przyniesie przyjemną ulgę po intensywnej aktywności ruchowej.