Wnętrostwo u psów i kotów

Chcesz mieć potomstwo po swoim psie, a tu za każdym razem nie dochodzi do zapłodnienia suki? Sprawdź czy twój pies ma jaja. Jeśli nie, to oznacza tylko jedno – jest wnętrem. Czasem można coś jeszcze zaradzić na to by zstąpiły do worka mosznowego, jednak za każdym razem nie wolno pozostawiać tego stanu bez nadzoru weterynaryjnego.


Źródło: Shutterstock

Brak jąder w worku mosznowym samca nazywane jest wnętrostwem.  Może mieć ono charakter jednostronny kiedy odnosi się do braku jednego jadra lub obustronny tj. wówczas kiedy brakuje obydwu jąder. Schorzenie ma charakter genetyczny. Ta wada dziedziczna praktycznie eliminuje osobnika w jego dorosłym życiu jako reproduktora.

W życiu płodowym psa i kota jądra poprzez więzadła połączone są z moszną. Po przyjściu na świat zwierzęta rosną, zmieniają swoje proporcje więzadło ulega skróceniu i ściąga jądro do moszny przez kanał pachwinowy. Zjawisko to nazywamy „zstępowaniem” jąder. Praktycznie 4 -  6 miesięczny samiec psa lub kota musi mieć wyczuwalne jądra w worku mosznowym.

Niestety zdarza się, że w wyniku zbyt wąskiego wewnętrznego kanału pachwinowego dochodzi do uwięźnięcia jądra na terenie jamy brzusznej. Panuje tam wyższa temperatura niż w mosznie co doprowadza do nieprawidłowego rozwoju jąder. Zwykle są mniejsze i bardziej miękkie niż powinny być fizjologicznie. Wraz z upływem czasu podlegają one zmianom patologicznym do procesu nowotworowego włącznie.

Rzadziej notuje się wystąpienie innej odmiany wnętrostwa polegającej na obecności jądra pod skórą w okolicy zewnętrznego pierścienia pachwinowego ale nie mosznie. Najczęściej ulega ono deformacji i znacznemu powiększeniu ale rzadko bywa wyjątkowo tkliwe.

Jeszcze inną formą wnętrostwa jest przemieszczenie jądra pod skórę brzucha bądź nawet pod skórę przyśrodkowej powierzchni uda.

W przypadku młodych osobników i wnętrostwa wynikającego z uwięźnięcia jądra w jamie brzusznej można podjąć próby hormonalnego sprowadzenia go do moszny. Ponieważ nie można wykluczyć, że schorzenie jest wynikiem opóźnionego dojrzewania. Natomiast w przypadku starszych osobników i długotrwałego wnętrostwa zalecane jest operacyjne usunięcie jąder nawet wówczas  kiedy wnętrostwa ma charakter jednostronny.