Witamina D - mineralizacja kości ale nie tylko

Witamina D uważana jest za główny czynnik warunkujący prawidłową mineralizację kości u młodych osobników. U starszych psów może pełnić rolę profilaktyczną w stosunku do niektórych typów nowotworów. Jednak u psów jej przyswajanie jest utrudnione. Dlaczego?

Nadmiar witaminy D przejawia się między innymi osłabieniem. Nadmiar witaminy D przejawia się między innymi osłabieniem. Źródło: Shutterstock

Termin „witamina D” obejmuje trzy związki chemiczne o budowie steroidowej: cholekalcyferol (wit.D3), ergokalcyferol (wit.D2) i 25-hydroksycholekalcyferol. Osobniki dorosłe poza ciężarnymi i karmiącymi mają zdolność syntetyzowania jej z prowitaminy obecnej w skórze pod wpływem promieni ultrafioletowych (słońce) – jednak u niektórych psów może to stanowić problem. Zbyt duża ilość sierści utrudnia dostęp promieni UV hamując w ten sposób syntezę naturalnej witaminy D w komórkach skóry. Witamina D wykazuje podobne działanie do hormonów, jej metabolity są syntetyzowane w nerkach i transportowane z krwią do tkanek, nabłonka jelitowego i kości.

Witamina D jest także niezbędna dla prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej i tworzenia kości. Wzmaga wchłanianie wapnia i fosforu z pokarmu, wyrównuje niewłaściwy stosunek wapnia do fosforu, pobudza uwalnianie wapnia z kości oraz utrzymuje stały poziom wapnia w osoczu. Niedobory występują dość często. Źródłem takiego niedoboru (oprócz źle zbilansowanej diety) są zaburzenia w krążeniu jelitowo-wątrobowym, zmniejszona synteza w skórze lub upośledzone wchłanianie z przewodu pokarmowego. Niedobór prowadzi do spadku poziomu wapnia i fosforu w osoczu, wzrostu aktywności fosfatazy alkalicznej - dochodzi do odwapnienia kości i podatności na złamania. Nadmiar witaminy D w organizmie przejawia się najpierw osłabieniem, biegunką, wymiotami i zwiększonym oddawaniem moczu, a także powoduje wzmożoną produkcję nadtlenków i produktów utleniania lipidów co doprowadza do zwapnienia tkanek miękkich. jest to bardzo niebezpieczny dla zdrowia psa proces.

W ostatnich latach coraz więcej doniesień naukowych wskazuje na silne właściwości chemoprewencyjne tej witaminy w stosunku do chorób nowotworowych. Zbyt niska zawartość witaminy D w diecie jest czynnikiem predysponującym do rozwoju wybranych typów nowotworów. Cennym źródłem witaminy D i, co jest bardzo istotne, bezpiecznym, jest tran rybi, będący jednocześnie źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-3, tak bardzo wskazanych w dietoprofilaktyce chorób nowotworowych.