Witamina B2 - ważna dla psich nerwów

Witamina B2, czyli ryboflawina jest związkiem odgrywającym istotną rolę w metabolizowaniu składników energetycznych i bez jej obecności w diecie psa może dochodzić do powstawania zaburzeń w funkcji układu nerwowego.

Niedobór witaminy B2 może powodować ociężałość i złe samopoczucie. Niedobór witaminy B2 może powodować ociężałość i złe samopoczucie. Źródło: Shutterstock

Biologicznie aktywne formy witaminy B2 to mononukleotyd flawinowy (FMN) oraz dinuklotyd flawinowy (FAD). Witamina ta doskonale wchłania się z pożywienia, natomiast z preparatów farmaceutycznych wchłania się w bardzo małych ilościach. B2 wpływa na aktywność enzymów odpowiedzialnych za uwalnianie energii z węglowodanów, lipidów i białek. Bierze udział w powstawaniu krwinek czerwonych oraz reguluje metabolizm przekaźników nerwowych.

Niegroźne niedobory witaminy B2 występują dość często powodując podrażnienia w jamie ustnej, drażliwość, wrażliwość na światło, pęknięcia śluzówki. Dłuższe niedobory prowadzą do zmian skórnych i pogłębiający się stan złego samopoczucia i ociężałości (u ludzi ten stan można zakwalifikować jako początki depresji, u psów nie są znane tego typu zachowania). Długotrwały brak witaminy B2 w diecie nie prowadzi do zagrożenia życia. Nadmiar witaminy B2 nie jest toksyczny i nie powoduje zagrożenia życia, w przypadku długotrwałej suplementacji można doprowadzić do jej wzmożonego utleniania, a toksyczne metabolity (lipofuscyna) gromadzą się w tkance oka powodując charakterystyczne żółte zabarwienie.