Witamina B1 - niby bezpieczna, a jednak...

Pozbawienie psa produktów zbożowych niesie ze sobą ryzyko niedoboru wybranych witamin z grupy B, ale nie oznacza to wcale, że pies i dieta wegetariańska jest właściwym połączeniem. Pamiętajmy, ze psi organizm różni się od ludzkiego, także jeśli chodzi o zapotrzebowanie na tą witaminę.

Niedobór witaminy B1 może doprowadzić do porażenia kończyn. Niedobór witaminy B1 może doprowadzić do porażenia kończyn. Źródło: Shutterstock

Biologicznie aktywną formą witaminy B1 jest dwufosforan tiaminy (pirofosforan). Witamina B1 pełni w organizmie trzy zasadnicze funkcje: uczestniczy w procesach energetycznych, w reakcjach cyklu pentozowego, prowadzących do powstawania rybozy (składnika nukleotydów wchodzących w skład nici DNA) oraz uczestniczy w procesach neurofizjologicznych.

Witamina B1 jest koenzymem wielu enzymów biorących udział w przemianie pośredniej węglowodanów, uczestniczy w przenoszeniu impulsów nerwowych. Nie jest gromadzona w organizmie, niewielkie ilości występują w wątrobie, mózgu, sercu i nerkach. Tiaminę może rozkładać tiaminaza obecna we wnętrznościach ryb czy spleśniałych pokarmach, a także kokcydiostatyki. Problemem może być także zbyt duża ilość tanin w diecie, które ograniczają biodostępność tej witaminy.

Niedobór witaminy B1 powoduje zmiany w układzie nerwowym i sercowo-naczyniowym – chorobę beri-beri, gromadzenie się w tkankach i płynach ustrojowych dużych ilości kwasu pirogronowego i mlekowego, porażenie kończyn, ogólne wyniszczenie organizmu. Nadmiar raczej nie wywołuje efektów toksycznych, aczkolwiek witamina ta, zwana wcześniej aneuryną, może powodować objawy uzależnienia.

W przypadku karmienia psa na każdym etapie jego rozwoju karmą obfitującą w węglowodany należy zwiększyć ilość witaminy B1. Ułatwi to bowiem metabolizowanie węglowodanów i zwiększy tempo ich przemian. Ważne jest aby pamiętać, że witamina ta będzie obecna w produktach zbożowych o niskim stopniu przetworzenia. Dodatek do karmy otrąb jęczmiennych bądź owsianych może w łatwy sposób uzupełnić ilość tej witaminy w diecie psa.