Wiosenne wyposażanie psa- środki przeciw pasożytom

Ciepło i słońce, to atrybuty wiosny, które skłaniają do coraz dłuższych spacerów z psem w coraz odleglejsze miejsca. Łąki, lasy, pola, a nawet miejskie parki to miejsca chętnie odwiedzane przez nas i nasze psy, w których czworonogi stają się łatwym łupem dla pasożytów czy owadów. W co zatem warto zaopatrzyć naszego psa, aby spacery na „łonie natury” były przyjemne, bezpieczne i pozbawione kontaktu z tymi małymi intruzami?

Wiosna sprzyja długim spacerom i niestety inwazjom pasożytów Wiosna sprzyja długim spacerom i niestety inwazjom pasożytów

Czworonóg wiosenna porą może zostać zaatakowany przez pchły, kleszcze, wszy, świerzbowce, czy nużeńce. W działaniach profilaktycznych, największe znaczenie ma oczywiście zapobieganie inwazjom pcheł i kleszczy, to one bowiem występują najczęściej, w przypadku pozostałych pasożytów zewnętrznych zazwyczaj nie stosuje się zabiegów zapobiegawczych (podstawowa higiena, prawidłowe żywienie i dobry stan zdrowia psa wystarczą, aby uniknąć opadnięcia psa przez świerzb, wesz czy nużeńca). Stale rozwijający się rynek weterynaryjny pozwala wybierać z wielu środków pod rozmaitymi formami, które chronią naszego psa podczas wiosennych spacerów, a nawet letnich kąpieli.

Kleszcze to pajęczaki cieszące się niechlubną złą sławą, na które możemy natknąć się nie tylko w lesie, ale także w parkach, nad wodą, a nawet na miejskich skwerach. Te małe początkowo roztocza nacinając skórę psa, wpuszczają do niej toksyny i pożywiając się krwią czworonoga- rosną. Ponieważ mogą przenosić wiele niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia psów chorób tj. borelioza, babeszjoza warto zabezpieczyć psa przed ich atakiem. Pamiętajmy jednak, że nawet bardzo skuteczny środek nie daje gwarancji, że kleszcz nie ugryzie zwierzaka, zatem ryzyka zakażenia chorobą odkleszczową nie wyeliminujemy przy użyciu doraźnych środków. Istnieje szczepionka „przeciw” babeszjozie, która nie chroni przed zachorowaniem, ale łagodzi jej przebieg i nie dopuszcza do ostrego stanu choroby. Po raz pierwszy podaje się ją psom które ukończyły 6 miesiąc życia na co najmniej miesiąc przed sezonem kleszczowym (styczeń/luty), szczepienie powtarza się po 3-6 tygodniach i doszczepiać co 6 miesięcy.  Pamiętajmy, że równie łatwo nasz psiak może zostać zaatakowany przez pchły, na szczęście przewidzieli to twórcy produktów dla zwierząt: większość z nich działa zarówno na pchły i kleszcze. Pchły są owadami osiedlającymi się w sierści zwierząt i żywiącymi się krwią. Sezon wiosenny ze względu na wysokie temperatury i odpowiednią wilgotność jest szczególnie „łaskawy” dla wylęgu z ich jaj larw. Także formy dorosłe doskonale czują się przy wysokich temperaturach otoczenia, niszczy je dopiero temperatura poniżej -5ºC. O ile pojawienie się kleszcza nie zwiastuje inwazji i ogranicza nasze działanie do usunięcia go, obserwacji ukąszonego miejsca i ewentualnej wizyty u weterynarza, o tyle w zwalczaniu pcheł konieczne jest działanie zakrojone na szerszą skalę. Od zastosowania środka bezpośrednio na psa (który najczęściej działa też na kleszcze), poprzez ochronę w ten sam sposób wszystkich innych naszych zwierząt, które kontaktowały się z tym zapchlonym, a także niszczenie pasożytów w środowisku, aby wyeliminować stadia larwalne. Pamiętajmy, że nie lubią one jasnych miejsc i są bardzo małe, stąd pozornie mogą ukryć się przed naszym wzrokiem. W celu ich eliminacji z otoczenia stosować możemy specjalnie do tego przeznaczone spraye, którymi spryskać należy otoczenie psa. W mieszkaniu nie omijajmy zakamarków pod meblami, dywanów, szczelin w podłogach, wypierzmy posłanie czworonoga.

Środki zapobiegające i zwalczające pasożyty zewnętrzne mogą występować pod rozmaitymi postaciami:

  • Puder- jego największym plusem jest korzystna cena, zazwyczaj stosuje się go przez kilka dni bezpośrednio na skórę psa. Mogą niestety być toksyczne, zatem należy bardzo pilnować, aby pies nie wylizywał miejsc nimi posypanych.
  • Szampon- przeznaczony do stosowania podczas kąpieli czworonoga
  • Lotion- choć korzystny cenowo, może przysparzać problemów ze stosowaniem i wykazywać działanie toksyczne. Nie może być stosowany u szczeniąt, suk w ciąży i karmiących
  • Spray- wygodny w użyciu, przy czym dźwięk związany z aplikacją może powodować strach i negatywne reakcje u lękliwych zwierząt.
  • Obroża- ochrona przed pasożytami nawet do 8 miesięcy ( w zależności od producenta), wygodna w użyciu, skuteczniejsza u psów małych rozmiarów. Może zostać zgubiona, zaś jej stosowanie może powodować reakcję alergiczną.
  • Spot on- wygodne w użyciu, łatwa aplikacja ( krople na grzbiet psa), długotrwałe działanie. Cena często wysoka, dla prawidłowego działania przez kilka dni po zastosowaniu psa nie powinno się kąpać

  

Przy wyborze środka kierujmy przede wszystkim jakością, wybierajmy środki sprawdzone, skuteczne, bezpieczne dla psa, człowieka i środowiska.

Nie tylko pchły i kleszcze

            Wiosną nasz pupil może natknąć się na wiele zwierząt, zimą nieaktywnych. Gryzonie, owady czy płazy mogą dotkliwie pokąsać naszego czworonoga. Jeśli po spacerze zauważymy na ciele naszego psiaka miejscowy obrzęk i zaczerwienienie, a przy dotyku- bolesność możemy podejrzewać ukąszenie pszczoły lub osy. Na taki i wiele innych wypadek należy zaopatrzyć się w apteczkę pierwszej pomocy: pęsetą z niej możemy usunąć żądło, a następnie przyłożyć kompres nasączony sodą oczyszczoną. W apteczce powinny ponadto znaleźć się: gaziki, termometr, przewiązka, koc, rękawice, wata, plaster. Wszystko po to aby nasz czworonóg był zabezpieczony na wypadek rozmaitych zdarzeń jakie mogą zaistnieć podczas wiosennych, długich przechadzek.

            Gdy temperatury są wysokie zabierajmy ze sobą na spacer wodę dla psa i pojemnik w którym możemy mu ja podać, chrońmy przed słońcem skórę psów ras bezwłosych, zawsze warto się także zaopatrzyć w ulubione przysmaki naszego czworonoga.

 

Źródło: http://lecznicapankracy.pl/