Wiosenne pułapki dla czworonogów

Nieśmiało nadeszła wiosna. Słońce, ciepło i zieleń zachęcają do szerszego otwierania okien, gruntownych porządków oraz wyjazdów w plener. Jak korzystać z dobrodziejstw najpiękniejszej pory roku, żeby biorąc to, co dobre, nie ściągnąć na naszych czworonożnych pupili katastrofy? Domowe zwierzęta też chcą czerpać radość z cieplejszych dni – oto na co powinniśmy uważać, aby wiosenne aktywności były i przyjemne, i dla wszystkich bezpieczne.

1. Uwaga na otwarte okna!

Wpuść wiosnę do domu, ale pamiętaj o zapewnieniu bezpieczeństwa swoim czworonogom. Szczególną uwagą należy otoczyć koty, które uwielbiają wylegiwać się na parapecie. Chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Zwłaszcza, jeśli nie mieszkasz na parterze. Wystarczy odpowiednio dobrana siatka ochronna, aby po długich miesiącach zimy wszyscy bezpiecznie korzystali z rozgrzanego słońcem, albo pachnącego świeżością wiosennej burzy, powietrza.

2. Porządki: chemia pod kontrolą.

Wiosna to czas generalnego sprzątania i drobnych remontów. Przemalowanie pokoju na nowy kolor, umycie okien czy pielęgnacja zadeptanego parkietu z pewnością sprawią, że dom będzie wyglądał lepiej i wszystkim jego mieszkańcom będzie przyjemniej. Warto pamiętać, że ogromna większość preparatów do czyszczenia zawiera substancje szkodliwe czy wręcz trujące dla zwierząt. Czytaj uważnie etykiety, stosuj się do zaleceń producentów, a środki czystości trzymaj poza zasięgiem dzieci i czworonogów. Po malowaniu dobrze wywietrz pomieszczenie – opary farb mogą być toksyczne.

Źródło: iStock
 
3. Wiosna w ogrodzie, zwierzęta w zasięgu wzroku.

Pozimowy ogród wymaga wiele wysiłku, ale odwdzięczy się soczystą zielenią i pięknymi kolorami kwitnących kwiatów. Niestety, rośliny i zwierzęta nie zawsze idą w parze. Nie chodzi o rozkopywanie przez psy świeżo przekopanych rabatek, bo to niewinna (choć denerwująca ogrodników) zabawa. Pamiętaj, że niektóre popularne rośliny mogą być trujące dla psów i kotów. Uważaj zwłaszcza na rododendrony i azalie. Podobnie szkodliwe są nawozy i chemikalia stosowane do oprysków. Koniecznie dowiedz się, ile czasu potrzebuje dany preparat, aby ulotnić się z podłoża i nie stanowić zagrożenia dla wypuszczonego na zieloną trawkę czworonoga. Pracując w ogrodzie odkładaj narzędzia w bezpieczne miejsce – grabie i łopaty mogą uszkodzić wrażliwe opuszki łap.

4. Brrr… robaki!

Z wiosną do życia budzą się wszystkie istoty żywe. Także te nielubiane. Pamiętaj o regularnym odrobaczaniu zwierząt oraz o zabezpieczeniu ich przed kleszczami (roznoszą trudne do wyleczenia choroby) i pchłami (powodują nadmierne drapanie, głębokie rany i utratę sierści). Wybór preparatów odstraszających insekty jest duży i z pewnością znajdziesz coś dla swoich czworonogów.

5. „A” jak alergia, „w” jak weterynarz.

Podobnie jak ludzie, zwierzęta mogą alergicznie reagować na pyłki roślin. Psy i koty mogą być uczulone także na kurz, żywność i rośliny. Reakcja alergiczna objawia się kichaniem, katarem, ale też zagrażającym życiu wstrząsem anafilaktycznym (czyli bardzo gwałtowną i nagłą reakcją na alergen). Twoją uwagę powinno również zwrócić drapanie, czerwona zaogniona skóra, podrażnione oczy i lizanie łap. Jeśli podejrzewasz, że masz w domu czworonożnego alergika, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem.

6. Za miasto? Tak, ale rozważnie.

Wyjazd na weekend z psem to sama przyjemność… jeśli zadba się o bezpieczeństwo. Pamiętaj o szelkach lub transporterze samochodowym. Poopuszczane szyby samochodu to ryzyko ciał obcych w oczach (owady, drobinki kurzu ziarenka piasku), przewianych uszu i infekcji płuc. Świeże powietrze podczas szybkiej jazdy dawkuj rozważnie. Dopilnuj też, żeby zwierzę podróżowało w kojcu, klatce, albo w specjalnych szelkach. Spuszczając psa ze smyczy w nowym miejscu upewnij się, że przy obroży znajduje się tabliczka z danymi kontaktowymi. Udanego wypoczynku!
 

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem