Wilkory - psy przypominające wilki i ich fenomen

Zima nadchodzi! Te słowa zna każdy fan “Gry o Tron”. To także zawołanie rodu Starków, w których herbie jest głowa wilkora. Cóż to takiego wilkor i dlaczego ostatnio robią tak wielką furorę rasy psów przypominające wilka? I czy to psy dla każdego?


Owczarek szwajcarski - pies przypominający wilkora Owczarek szwajcarski - pies przypominający wilkora Źródło: Shutterstock

 W książkach z serii “Pieśni Lodu i Ognia” G.R.R. Martina i w serialu telewizyjnym na ich podstawie wilkor to na wpół mityczna odmiana wilka. Głowa rodu Starków - Robb, znajduje podczas polowania samicę z młodymi. Szczenięta zginęłyby bez matki, więc synowie proszą ojca, by mogli zabrać je ze sobą. Od tego czasu młode wilkory i młodzi Starkowie (wraz z Jonem Snow) są nierozłączni.

 

W pierwszym sezonie “Gry o Tron” jako wilkory wystąpiły szczenięta i psy rasy Northern Inuit Dog. Rasa ta nie jest jeszcze oficjalnie uznana przez międzynarodowe organizacje kynologiczne. Jej początki sięgają lat 80., kiedy to w Kanadzie próbowano łączyć psy husky, owczarki niemieckie i psy towarzyszące na co dzień (prawdziwym) ludziom Północy - Inuitom.


Wilkor


Obecnie, głównie w Stanach Zjednoczonych, zapanowała moda na “psowilki” czy też “wilkopsy” - wolfdogs. Zdarzają się przypadki łączenia psa z wilkiem i próby wychowywania takich szczeniąt. Najczęściej kończy się to jednak tragicznie. Wolfdogs chodzą własnymi drogami, nie socjalizują się tak łatwo, są lękliwe, płochliwe, a przy tym bardzo silne i szybkie, więc gdy czują się zagrożone, mogą dotkliwie pogryźć. Na szczęście, zamiast takich nieodpowiedzialnych metod, można znaleźć rasy psów, które bardzo przypominają filmowe wilkory:

  • Northern Inuit Dog - psiaki grające w serialu pochodzą z brytyjskiej hodowli. Mają silny instynkt stadny i nie lubią być same, bo zaczynają wariować. Wymagają jednego, stanowczego przewodnika i żelaznej konsekwencji.
  • Wilczak czechosłowacki - to bardzo aktywny i charakterny pies. Miałem okazję opiekować się takim jako petsitter. Uprzedzam, wymagająca rasa!
  • Saarlooswolfhond/wilczak Saarloosa - ten pies, gdy biegnie, wygląda jak prawdziwy wilk. ;) Twórca rasy - Holender Lendert Saarloos chciał stworzyć “posłusznego wilka”. To nieśmiałe i wręcz strachliwe psy.
  • Tamaskan dog - jedna z najmłodszych ras na świecie. Powstała z łączenia owczarków niemieckich i husky oraz malamutów. Poddają się próbom pracy, agility i obedience. Piękne psy, wilkory wypisz-wymaluj.
  • Owczarek szwajcarski - ma nieco groźny, wilczy wygląd, ale złote serce i łagodność. Idealny dla rodziny z dziećmi. Pieski tej rasy są białe, więc uwaga fani Ducha ;)


Pamiętajcie jednak, życie to nie bajka - psy tych ras są szczególne i wymagają rozsądnego prowadzenia. Nie muszę też dodawać, żebyście kupowali odpowiedzialnie - tylko z prawdziwych hodowli.

Ja bardzo lubię Ducha, to naprawdę charakterny zwierz. A Wy, którego wilkora lubicie najbardziej? :)