Wiele psów źle znosi początek roku szkolnego

Niektóre czworonogi podobnie jak dzieci nie przepadają za jesienią ze względu na rozpoczynający się rok szkolny. Dla zwierząt przywiązanych do domowników to trudny okres, gdyż po pierwsze rozpoczyna się jesień i mają mniej możliwości spędzania czasu poza domem. Po drugie czworonogi są często związane z młodszymi domownikami, którzy we wrześniu zaczynają chodzić do szkoły. W efekcie psy czują się osamotnione.

Większość psów odczuwa tęsknotę za właścicielami Większość psów odczuwa tęsknotę za właścicielami Źródło: Shutterstock

Badania dotyczące samopoczucia psów w okresie jesiennym przeprowadził Dr Nick Dodman pracujący na Tufts University's Cummings School of Veterinary Medicine w amerykańskim stanie Massachusetts. Analizując wyniki swoich doświadczeń, naukowiec stwierdził, że wiele spośród 80 milionów psów mieszkających za oceanem cierpi z powodu dużej ilości czasu spędzanego w samotności. Najbardziej zestresowane czworonogi potrafią nawet doprowadzić do zniszczeń w mieszkaniu podczas nieobecności właścicieli. Innym objawem problemów emocjonalnych zwierzaka jest znaczny spadek jego apetytu. Czasami konieczna jest nawet wizyta u weterynarza lub behawiorysty.

Aby zapobiec takim problemom, warto stworzyć miejsce w domu, w którym nasz pupil czuje się bezpiecznie. Dodatkowo jeśli pies zostaje na dłużej sam, nie wolno zapominać o pozostawieniu mu wody, jedzenia oraz ulubionych zabawek. Powinno się też powoli przyzwyczajać czworonoga do pozostawania w domu. Początkowo należy zostawiać go samego na godzinę lub dwie stopniowo przedłużając czas, jaki spędza w samotności. Wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, że zwierzak przyzwyczai się do oczekiwania na swoich właścicieli i będzie potrafił sam zorganizować sobie czas, co z kolei korzystnie wpłynie na jego samopoczucie.

 

Źródło: DailyMail.co.uk