W jakich krajach więcej ludzi hoduje psy niż koty?

Zarówno psy jak i koty to najpopularniejsze czworonogi chętnie hodowane na całym świecie dla towarzystwa. Niemniej jeśli zapoznamy się z dokładnymi statystykami, szybko zorientujemy się, że w niektórych krajach znacznie większą popularnością cieszą się mruczki. Z kolei są też miejsca na świecie, gdzie częściej niż koty spotyka się psy. Zależy to od wielu czynników kulturowych, gospodarczych i społecznych.

W Wielkiej Brytanii koty są ulubionymi zwierzętami domowymi W Wielkiej Brytanii koty są ulubionymi zwierzętami domowymi Źródło: buzfeed.com

Na mapie świata wyraźnie rzuca się w oczy podział na półkulę północną zdominowaną przez koty i półkulę południową zamieszkałą w przeważającej części przez psy. Wyjątek pod tym względem stanowią Indonezja i Malezja, które pomimo położenia w pobliżu równika zostały zdominowane przez koty. Wynika to przede wszystkim z tego, że główną grupę mieszkańców tych krajów stanowią wyznawcy islamu. Muzułmanie z wielkim szacunkiem odnoszą się do kotów, gdyż jeden z nich o imieniu Muezza był ulubionym zwierzęciem proroka Mahometa. Oprócz krajów Dalekiego Wschodu, mruczki są też niezwykle popularne na Bliskim Wschodzie w takich krajach jak Egipt czy Turcja.

Z kolei w samej Europie najwięcej kotów można spotkać w krajach alpejskich. Przykładowo w Austrii i Szwajcarii na jednego psa przypadają aż trzy mruczki. Koty są także popularniejsze od psów w większości krajów Europy Zachodniej z wyjątkiem Hiszpanii, Portugalii i Irlandii. Ponadto mruczki stanowią najliczniejszą grupę zwierząt domowych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Rosji. Do psów należy za to prawie cała Ameryka Południowa i Środkowa oraz wielkie kraje azjatyckie jak Chiny czy Indie, a nawet położona na antypodach Australia. Te ciekawe i dające do myślenia badania na temat populacji czworonogów na świecie przeprowadziła renomowana firma Euromonitor International.

 

Źródło: Io9.com, Euromonitor