W grupie raźniej?

Ośrodki szkolenia psów proponują swoim klientom dwa rodzaje zajęć – szkolenie indywidualne lub grupowe. Obydwa mają swoje wady i zalety, a wybór właściwego zależy tak naprawdę od psa. 

Źródło: Shutterstock

Szkolenie indywidualne

Szkolenie indywidualne psa odbywa się najczęściej w domu klienta i pod okiem instruktora. Takie szkolenie bardzo szybko przynosi efekty, ponieważ mamy dużą możliwość stworzenia indywidualnego programu szkolenia dostosowanego do możliwości naszego psa. Możemy wybrać takie metody szkolenia, które najlepiej odpowiadają naszemu pupilowi. Efektywność takiego szkolenia zależy oczywiście od zaangażowanie właściciela i jego rodziny.

Szkoląc psa indywidualnie to instruktor musi dopasować się do naszego grafiku. Ale cena za komfort szkolenia psa w domu jest też większa niż cena szkolenia grupowego. Tego rodzaju zajęcia najczęściej wybierają właściciele, których psy sprawiają największe problemy w domu: załatwiają się w mieszkaniu, skaczą lub szczekają na gości, cierpią z powodu lęku separacyjnego lub mają problemy w kontakcie z innymi psami i/lub ludźmi, są agresywne lub lękliwe. Jeśli psy sprawiają problemy w domu, właśnie tam trzeba nad nimi pracować.

Szkolenie grupowe

Szkolenie grupowe to najpopularniejszy rodzaj szkolenia wśród właścicieli psów, prawie w każdym większym mieście znajduje się jakiś ośrodek szkolenia, czasami kilka, a w dużych miastach nawet kilkanaście. Kursy grupowe oferują najczęściej zajęcia dla szczeniąt tzw. psie przedszkole oraz ogóle posłuszeństwo dla młodych i dorosłych psów. Zajęcia grupowe z psami odbywają się w 1-2 razy w tygodniu wieczorami, lub w weekendy w ciągu dnia. Bywają także kursy wakacyjne 10 dniowe lub 2 tygodniowe, tego typu wakacje z psem w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością.

W szkoleniu grupowym uczestniczy najczęściej od 6 do 15 opiekunów wraz z psami. Są one tańsze od szkoleń indywidualnych, ale to my musimy dostosować się do wyznaczonych na szkolenie dni i godzin. Najczęściej za szkolenia grupowe ośrodki pobierają opłatę z góry, a to motywuje do chodzenia.

Szkolenie grupowe pozytywnie wpływa na socjalizację naszego psa z innymi psami i ludźmi. Uczy go w pewnym stopniu ignorować obecność innych psów i ludzi w otoczeniu, przez co psy są łatwiejsze w prowadzeniu podczas codziennych spacerów. Podczas szkoleń grupowych pies ma częsty kontakt z innymi psami, a trzeba pamiętać, że towarzystwo innych psów jest w życiu czworonoga bardzo ważnym elementem. Psy przeszkolone w grupie najczęściej nie mają problemów w kontakcie z innymi psami.

Oczywiście szkolenie grupowe nie zwalnia właściciela z pracy z psem w domu. Na takim kursie opiekun psa uczy się jak go szkolić, a w domu swoją wiedzę powinien przełożyć na praktykę, ćwiczyć i powtarzać poznane na kursie ćwiczenia. Tylko w ten sposób naprawdę nauczymy czegoś psa. Jeśli nie będziemy z nim pracować w domu i podczas spacerów, pies nauczy się reagować na komendy tylko na placu szkoleniowym! Inaczej mówiąc, żeby szkolenie grupowe zakończyło się sukcesem, musimy odrabiać lekcje w domu.

Szkoleniem grupowym powinno się także zakończyć szkolenie indywidualne psa, który ma problemy w kontaktach z innymi psami (agresja lub lęk). Grupa daje możliwość kontroli kontaktów naszego psa z pobratymcami. W ten sposób budujemy tylko pozytywne skojarzenia w umyśle naszego pupila, a on uczy, że inne psy „nie są złe”.

 

ŹRÓDŁA: Urszula Charytonik, Czas do szkoły, „Mój Pies”, 2008, nr 9(204), s. 18; Magda Urban, Nauka na miarę, „Mój Pies”, 2007, nr 11(194), s. 34; Adam Zaremba-Czereyski, Walka z agresją, http://www.psy.pl; Adam Zaremba-Czereyski, Idziemy do budy, 2004, nr 9(156), s. 16;