Uważaj! Te niebezpieczeństwa czyhają teraz na psy

Wiosna to ulubiona pora naszych czworonogów. Wysokie temperatury zachęcają do dłuższych spacerów, a kwitnące rośliny doskonale nadają się do... dewastowania. Ale okazuje się, że to właśnie teraz na psy czyha najwięcej niebezpieczeństw. Jakich?

Źródło: Shutterstock

Kleszcze

Kleszcze to malutkie pajęczaki, które potrafią przyjemny spacer wśród drzew zamienić w prawdziwy horror. Babeszjoza, ehrlichioza, borelioza czy tularemia – to tylko część chorób, którymi można się od nich zarazić.  Psy (i koty) są szczególnie narażone na ich atak w ciepłe, wiosenne miesiące, bowiem to właśnie wtedy aktywność tych roztoczy jest największa. W sklepach zoologicznych znajdziemy wiele środków działających na kleszcze. Nowoczesne produkty są skuteczniejsze i mniej toksyczne niż te stosowane kilkanaście lat temu. Do najpopularniejszych należą działające długotrwale (do roku) obroże, krople i środki działające odstraszająco, chroniące przed napaścią przez kilkanaście godzin do kilku miesięcy. 

Pchły

Wiosna to też okres, kiedy wyraźnie wzrasta aktywność pcheł. Pchła psia jest jednym z najpospolitszych pasożytów zewnętrznych bytujących na psie. Najczęstszym objawem obecności pcheł jest świąd, szczególnie w okolicy zadu i ud, czasem za uszami, dlatego nie powinniśmy bagatelizować takich zachowań u naszego psa. Należy pamiętać o tym, że pchły należy zwalczać nie tylko na zwierzęciu, ale także w miejscach, w których często się ono znajduje (legowiska, dywany, meble). Jeśli nasz pies przyniesie pchły, pamiętajmy, aby terapii miejscowej poddać wszystkie zwierzęta obecne w domu. Niezbędna jest także profilaktyka przez cały rok, czyli stosowanie preparatów zapobiegających zarażeniu się przez zwierzę tymi pasożytami oraz odpowiedni jadłospis.

NASTĘPNA STRONA>

POLECAMY PRODUKTY

 

 
Źródło: http://tinyurl.com/zokfxg6
 
Źródło: http://tinyurl.com/gtzqgpy
 
 

 

1 2