http://www.butik.zpazurem.pl/hilton-zwirek-tofu

Udar u psa - jak go rozpoznać

Poznanie ryzyka i objawów udaru pomoże ci nie tylko go szybko rozpoznać, ale także zapewnić psu należytą opiekę w oczekiwaniu na pomoc weterynarza. Chociaż na udar mogą zachorować właściwie wszystkie psy, to najczęściej dotyka on psów starszych, z nadwagą, nadciśnieniem i chorobami serca.  Jeśli nauczysz się rozpoznawać symptomy udaru, to nie wpadniesz w panikę, będziesz umieć odpowiednio zachować się towarzysząc ukochanemu w tym trudnym momencie i natychmiast poszukasz pomocy weterynarza.Pamiętaj, że od twojego zachowania zależy zdrowie i życie twojego najlepszego przyjaciela!


Udar u psa Udar u psa Źródło: internet

 Chociaż objawy udaru psa mogą być zróżnicowane  to na pewno warto zwrócić uwagę na:

  • Skrajne osłabienie, a szczególnie tak zwane neurologiczne osłabienie kończyn. Nerwy nie przewodzą informacji do mięśni i zwierzę nie jest w stanie iść ani stać.
  • Oczopląs - mimowolne, rytmiczne ruchy gałek ocznych wynikające z braku równowagi w napięciu mięśni ocznych.
  • Nudności, wymioty, brak zainteresowania jedzeniem.
  • Nagła utrata równowagi.
  • Zmiana świadomości - w zależności od stopnia udaru może nastąpić apatia, brak reakcji na imię i inne bodźce, agresja albo nawet utrata przytomności.

Niektóre symptomy udaru mogą się pokrywać z objawami innych chorób, ale  należy pamiętać, że przede wszystkim udar jest chorobą nagłą i można go podejrzewać, jeśli zwierzę chwilę przedtem zachowywało się całkiem normalnie, a teraz nie może wstać, chodzić i zachowuje się kompletnie inaczej.

Jeśli pies jest chory na serce i nagle zasłabnie objawy powinny przejść po kilku minutach i ustabilizowaniu rytmu serca - w przypadku udaru objawy nie cofają się. 
Same zaburzenia równowagi mogą być objawami chorób błędnika, a nie udaru mózgu. 
Należy pamiętać także, że udary bywają mniej lub bardziej ciężkie - czasami pies tylko chodzi jakby był pijany, czasami nie jest w stanie wstać, a czasami traci przytomność. 
     Pełny udar weterynarz jest w stanie zdiagnozować dopiero gdy objawy chorobowe trwają co najmniej 24 godziny. Jeśli cofną się wcześniej mamy do czynienia najczęściej z przemijającym atakiem niedokrwiennym tak zwanym TIA.

    Pamiętaj - nie skupiaj się na samodzielnym diagnozowaniu, czy to na pewno jest udar - w razie jakiegokolwiek podejrzenia po prostu jak najszybciej poszukaj pomocy weterynarza!
Na podstawie: http://www.wikihow.com/Recognize-a-Stroke-in-Dogs 
 

 

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem