Uczulenia poważnym problemem u zwierząt

Nie tylko ludzie cierpią z powodu męczących alergii. Wraz z nadejściem wiosny trudne chwile przeżywają także psy i koty, które coraz częściej muszą zmagać się z uczuleniami.

Psom coraz częściej dokuczają alergie Psom coraz częściej dokuczają alergie Źródło: fot. Ewa Wesołowska, www.enonae.republika.pl

Podobnie jak w przypadku ludzi większośc zwierząt uczulona jest na pyłki drzew, roślin i krzewów, ale także kurz, pleśń, a nawet materiał. Dlatego może zdarzyć się nawet tak, że pies czy kot może zareagować kichaniem kładąc się na legowisku czy kocyku, który został uszyty z materiału wywołującego u czworonoga reakcję uczuleniową. Objawami alergii są przede wszystkim zaczerwienienia i swędzenie skóry zwykle w okolicach oczu, uszu, ramion, pachwin, stóp i nóg. Uczulone zwierzątko staje się drażliwe, niespokojne i pobudzone. Zaczyna drapać swędzącą skórę tworząc w ten sposób rany. Dlatego w takich przypadkach niezbędna jest wizyta u weterynarza.

Zwierzętom zazwyczaj przepisuje się leki antyhistaminowe, sterydy lub specjalne szampony, które pomagają zwalczyć większość objawów alergii, ale nie likwidują źródła problemu. Za każdym razem weterynarz stara się także ustalić przyczynę uczulenia. W tym celu wykonywane są specjalne testy skórne na popularne alergeny oraz pobierana jest krew do badania. Gdy już ustalimy przyczynę uczulenia należy w miarę możliwości ograniczać sytuacje, w których zwierzątko może mieć kontakt z alergenem. Profilaktyka odgrywa bardzo dużą rolę w zapobieganiu nawrotom uczulenia. Czasami zdarza się, że pies czy kot mają alergię na składniki zawarte w karmie. Wówczas należy zadbać o dobór odpowiedniej diety. Częste sprzątanie i odkurzanie mieszkania także zapobiega reakcjom uczuleniowym. Z kolei jeśli zwierzątko uczulone jest na pyłki traw lub drzew należy ograniczyć czas jaki spędza poza domem.

 

Źródło: TCPalm