Uciążliwe swędzenie

Koty utrzymują czystość futra poprzez mycie się językiem. Jeżeli jednak wylizywanie staje się częste, do tego stopnia, że od częstotliwości myta sierść ulega przerzedzeniu, to może być sygnał doskwierającego kotu swędzenia. Intensywne drapanie przybliża nas do słuszność tej diagnozy. A jakie są najczęstsze przyczyny dokuczliwego świądu?


Źródło: Shutterstock

Na początku na myśl przychodzą pasożyty zewnętrzne, szczególnie pchły. Przy dużej inwazji z łatwością można zauważyć je po odchyleniu sierści. Nawet jeśli samych pcheł nie zobaczymy, możemy zaobserwować liczne czarne punkciki będące ich odchodami. Pchła (nawet jedna) u niektórych wrażliwych kotów może doprowadzić do sączących się ropnych zmian na skórze (APZS, alergiczne pchle zapalenie skóry).

Innym pasożytem zewnętrznym często spotykanym u kotów wychodzących jest świerzb uszny. Wywołuje on silny świąd przez co zwierzę nagminnie drapie się po głowie. Świerzbowi zwykle towarzyszy stan zapalny w uszach wymagający leczenia.

Świąd, któremu towarzyszy biały łupież może być spowodowany przez roztocze z rodzaju Cheyletiella.  Potocznie zwany jest  „łupieżem wędrującym” z uwagi na charakterystyczne ruszające się na grzbiecie łuski (wędrówka Cheyletielli pod łupieżem). Jest to pasożyt wysoce zaraźliwy dla człowieka.

Najczęstszą przyczyną niepasożytniczą  powodującą drapanie się kotów jest alergia pokarmowa. Czynników uczuleniowych może być wiele, jednak najczęściej są to tzw. wypełniacze występujące w karmach niskiej jakości, produkty nabiałowe (mleko, sery) oraz określone rodzaje mięsa. Często jedyną możliwością na stwierdzenie, który składnik pokarmowy uczula kota, konieczne jest przeprowadzenie testów przesiewowych z krwi.

Znacznie rzadziej spotykane są atopie, czyli alergie na czynniki środowiskowe dostające się do organizmu drogą oddechową lub przez skórę (pyłki roślin, roztocza kurzu domowego). Tak jak w przypadku alergii pokarmowych ustalenie konkretnego czynnika uczulającego oparte jest na wykonaniu badań z krwi.