Twój pies czyta ci w myślach!

W powiedzeniu: „Jaki pan, taki pies” jest wiele prawdy. Dowodzą tego kolejne badania naukowe, które nie pozostawiają złudzeń – ukochane psiaki niemalże czytają w naszych myślach! O ile czasami przed ludźmi możemy ukryć niektóre nasze emocje, o tyle przed nimi nie ma żadnych tajemnic.

Źródło: fotolia.pl

Jak się zachować – oto jest pytanie

Naukowcy z Uniwersytetu w Marsylii opublikowali badania wskazujące na to, że psy są w stanie wywnioskować, co myślimy o innych ludziach, poprzez ocenę naszej reakcji na daną osobę, donosi „Daily Mail”. To, co zaobserwowali badacze, to tak zwany proces porównywania społecznego. W skrócie – zwierzęta szukają informacji o tym, jak mają się zachować, w reakcji emocjonalnej swojego opiekuna. 

Kiedy właściciel wycofywał się z kontaktu z daną osobą, pies potrzebował zdecydowanie więcej czasu, aby nawiązać relację z nieznajomym. Zupełnie inaczej było w sytuacji, kiedy właściciel zbliżył się do określonego człowieka. Co ciekawe, zjawisko porównywania społecznego można zaobserwować również u dzieci. Maluchy często najpierw przypatrują się reakcji rodziców, zanim sami podejmą działanie.

Naukowcy wskazują, że wyniki ich pracy mogą przydać się do stworzenia nowego sposobu zarządzania psimi reakcjami w stosunku do ludzi, które możemy zaobserwować w miejscach publicznych. Interesujące wydaje się także to, że odnotowano różnice w reakcjach w zależności od płci czworonogów. Suczki były ponoć bardziej nastawione na „szukanie informacji” w swoim właścicielu, niż psy.

Tak wiele jeszcze przed nami

Badacze co i rusz wskazują na niesamowite zjawiska i udowadniają, jak wiele wiedzy o ukochanych czworonogach jest jeszcze do zdobycia. Pisaliśmy w naszym serwisie między innymi o badaniach, które udowodniły, że psy potrafią rozpoznawać i zapamiętywać wizerunek innych, a nawet swój własny. Co ciekawe, zatrzymywały wzrok najdłużej na fotografiach przedstawiających… inne psy! Kto wie, czego dowiemy się w najbliższym czasie?

Źródło: "Daily Mail"