Twój pies chciałby Ci powiedzieć, że…

Nie lubię gdy ktoś obcy próbuje mnie głaskać. Nie wszystkie psy lubią być głaskane przez obce osoby. Ty też nie chciałbyś, żeby każda napotkana na ulicy obca osoba Cię dotykała czy zaczepiała. Nie głaszcz też psa którego nie znasz. Jeśli chcesz pogłaskać psa zawsze pytaj o zgodę jego właściciela.

Nie lubię, gdy się na mnie krzyczy. Na pewno nie lubisz, gdy ktoś krzyczy na Ciebie. Psy też tego nie lubią. Psy nie myślą tak jak ludzie i nie rozumieją ludzkich słów. Dlatego krzyczenie jest dla nich niezrozumiałe. Jeśli będziesz denerwował się na psa on straci do Ciebie zaufanie. Możne nawet zacząć się Ciebie bać lub co gorsze poczuje się zagrożony, a wtedy może ugryźć. Pamiętaj, że jeśli Twój pies zrobił coś złego to nie wie, że to co zrobił było złe. Jeśli na niego nakrzyczysz za to, że pogryzł twoją zabawkę lub inną rzecz podczas twojej nieobecności Twój pies nie będzie wiedział za złościsz się za zniszczoną rzecz. Psa najpierw trzeba nauczyć co mu wolno a czego nie. Zapamiętaj, że psy nigdy nie robią czegoś na złość.  Więc nie krzycz na psa, bo on nie zrozumie o co Ci chodzi.

Nie zmuszaj mnie do czegoś siłą. Nigdy nie zmuszaj psa do robienia czegoś czego nie chce zrobić używając siły. Pies w sytuacji zagrożenia będzie się bronił zębami i może ugryźć.  Jeśli Tobie ktoś robi coś czego nie lubisz możesz mu powiedzieć „Przestań, nie lubię tego”. Pies też mówi, że coś mu się nie podoba, ale nie słowami tylko swoim ciałem lub zaczyna piszczeć albo warczeć. Jeśli Twój pies na jakieś Twoje zachowanie odwraca od Ciebie głowę, oblizuje się, ziewa, patrzy w bok, kuli się lub warczy czy popiskuje to znaczy, że robisz coś dla niego nieprzyjemnego.  Jeśli zauważysz, że pies zachowuje się w taki sposób natychmiast przestań robić to co sprawia mu nie przyjemność, inaczej może Cię ugryźć lub możesz wyrządzić mu krzywdę.

Nie bij i nie kop mnie to boli! Nigdy nie bij i nie kop żadnego psa takie zachowanie jest bardzo złe! Karanie psa niczego go nie uczy, bo nie mówi mu jakie zachowanie jest dobre. Za to uczy go bać się Ciebie i ludzi. Pies, który się boi może ugryźć i unika osoby, która go krzywdzi. Jeśli uderzysz swojego psa w złości to kiedy będziesz w dobrym humorze chciał się z nim pobawić on za wszelką cenę będzie Cię unikał. Bicie psa nie sprawi, że będzie Cię słuchał. Bicie sprawi, że psiak przestanie Cię lubić. Jeśli chcesz, aby twój pies cię słuchał, zawsze nagradzaj go za właściwe zachowanie smakołykiem, zabawą lub pieszczotami. Jeśli coś w zachowaniu twojego psa ci się nie podoba, po prostu go zignoruj, wbrew pozorom to dla niego duża kara, która jednak nie wyrządza mu fizycznej i psychicznej krzywdy.

Nie drażnij mnie! Psy bardzo szybko się pobudzają i niecierpliwią. Nie drażnij zatem psa pokazując mu zabawię i karząc długo na nią czekać, bo w przeciwnym razie zacznie na Ciebie skakać lub zamiast zabawki złapie zębami twoją rękę.

Nie wyrywaj mi rzeczy z pyska! Nie chciałbyś żeby twój kolega czy koleżanka wyrywał Ci z ręki słodycze lub zabawki. Twój pies też nie lubi jak zabiera mu się coś z pyska. Najpierw trzeba psa nauczyć by oddawał rzeczy, ale nie wolno robić tego siłą, bo może ugryźć broniąc swojego jedzenia lub zabawki.

Nie przerywaj mi kiedy jem lub śpię! Zapewne nie lubisz gdy ktoś Cię budzi albo przeszkadza w jedzeniu. Twój pies też tego nie lubi, więc nie przeszkadzaj mu kiedy je lub śpi. Jak zje i odpocznie będzie miał dużo energii do zabawy, więc poczekaj trochę na niego.

Nie rób mi tego, czego nie lubię,  a wtedy nasza przyjaźń będzie trwać wiecznie!

- Twój Pies