Trzecia powieka u kota

Trzecia powieka u kotów, zwana także migotką, długo uważana była za wybryk natury – taki sam, jak wyrostek czy ząb mądrości u ludzi. Na początku XX wieku weterynarze szukali nawet sposobów na jej usunięcie, aby łatwiej im było badać koci wzrok. Dziś wiadomo już jednak, że trzecia powieka jest niezwykle istotna dla utrzymania powierzchni oka w dobrym stanie i występuję ona u większości ssaków i ptaków, z wyjątkiem ludzi i niektórych ssaków naczelnych.

Trzecia powieka powinna byc widoczna tylko w kąciku oka. Jeśli jest na wierchu - kot może mieć problemy zdrowotne. Trzecia powieka powinna byc widoczna tylko w kąciku oka. Jeśli jest na wierchu - kot może mieć problemy zdrowotne. Źródło: Shutterstock

Migotka jest białą nieprzezroczystą błoną schowaną między dolną powieką, a wewnętrznym kącikiem oka. Zbudowana z tkanki chrzęstnej pokrytej błoną śluzową przez większość czasu jest niemal niewidoczna nasuwając się na oko jedynie podczas snu. Bywa także, że w wyniku silnego stresu zasłania na chwilę oko, aby chronić je przed urazami zewnętrznymi.

Ponadto, migotka nawilża gałkę oczną rozprowadzając łzy, chroni ją przed uszkodzeniami i usuwa zanieczyszczenia takie jak kurz czy pył. Jej utrata (np. w wyniku traumy lub leczenia nowotworu) zwykle skutkuje na przykład chronicznym podrażnieniem rogówki.

Jeśli zauważymy, że trzecia powieka u naszego kota jest widoczna przez cały czas, należy jak najszybciej udać się z nim do weterynarza, gdyż może to być oznaką między innymi chorób ogólnoustrojowych (przede wszystkim wirusowych), urazu rogówki, inwazji pasożytów, silnego osłabienia lub odwodnienia organizmu, infekcji, czy zapadnięcia się gałki ocznej. Pod żadnym pozorem nie należy próbować diagnozować i leczyć problemu na własną rękę! Tylko lekarz jest w stanie określić, co dolega pupilowi, a domowymi sposobami, jak choćby przemywaniem oczu rumiankiem, możemy mruczkowi tylko zaszkodzić.