Trufla, kufa, fafle, itd.

Podstawowymi częściami składowymi psa są cztery łapy, tułów, głowa i dłuższy lub krótszy ogon. Oczywiście te części składają się z mniejszych podzespołów, a każdy z nich został jakoś zwyczajowo nazwany. W środowisku psiarzy obok nazw powszechnych, jak pysk, nos czy wargi funkcjonują też te, które przeciętnemu człowiekowi nic nie mówią.

Trufla, czyli psi nos. Trufla, czyli psi nos. Źródło: Shutterstock

Można przyjąć, że swój początek pies bierze od trufli. Trufla to inaczej psi nos. Zupełnie tak samo się nazywa  aromatyczny gatunek bardzo drogich grzybów rosnących w ziemi na terenach Francji, Włoch, a nawet Polski. Do poszukiwania tych cennych i tajemniczych grzybów wykorzystuje się właśnie nosy psów. Jednymi z najlepszych poszukiwaczy trufli są barbety czyli francuskie psy dowodne. Bardzo stara rasa uważana za przodka wszystkich psów dowodnych, czy lagotto romagnolo- romańskie psy dowodne. To bardzo miłe rodzinne pieski podobne do pudli. Co dziwne idzie się polować na trufle, a nie je zbierać. Psi nos prawdopodobnie został nazwany truflą dlatego, że ją przypomina z wyglądu i większość psich nosów dobrze sobie radzi z wyszukiwaniem tych ludzkich przysmaków.  

U boksera fafle, czyli wargi, sa dobrze widoczne. Źródło: Shutterstock
 Po bokach trufli są fafle, czyli wargi. Czasem są one bardzo obwisłe i wielkie jak u bloodhunda, doga czy znanego z serialu „Rodzina zastępcza” dogue de bordeaux o adekwatnym imieniu Śliniak (choć to suka w pierwotnym typie doga). Fafle mogą być też małe i przylegające jak np. u pudli czy choćby u grzywacza chińskiego.

Cały pysk psa to kufa. Wyróżnia się trzy długości kufy (ze względu na podział cefaliczny):

  • wydłużona kufa (dolichocefaliczna) jak u owczarka collie czy chartów
  • kufa średniej długości (mezocefaliczna) jak u cocker spanieli czy foxterierów
  • kufa krótka (brachycefaliczna) wszystkie psy krótkonose i chrapiące, czyli mopsy, buldogi, boksery. One mają najwięcej problemów zdrowotnych związanych z taką właśnie budową czaszki. Począwszy od kłopotów z oddychaniem i przodozgryzem, po nadmiar skóry na kufie, co prowadzi często do powstania odparzeń.

Psy to typowe palcochody. Poruszają się na  palcach, pięta jest zawsze w powietrzu. Widać analogię między ludzką stopą, a kończyną tylną psa.

W tylnej łapie na wysokości brzucha psa jest kolano. Kość udowa psa jest krótka. Czasem w wyniku nadmiernej ingerencji człowieka w poprawianie budowy anatomicznej psa, dochodzi do przerasowienia. Owczarek niemiecki stał się jedną z ofiar swoistego dążenia do specyficznie postrzeganego piękna. Doprowadzono do okaleczenia psów tej rasy, zwłaszcza w tzw. egzemplarzach typu show.

Psia łapa ma palce i piętę, podobnie jak ludzka stopa. Źródło: Shutterstock
W kończynie przedniej psa najbardziej widoczny jest łokieć a potem w dół kość przedramienia, nadgarstek, śródręcze i palce.

Oczywiście pies składa się nie tylko z trufli, fafli, kufy i kończyn. Aby poznać całą budowę anatomiczną psa potrzeba wiele zapału, mnóstwo czasu i fotograficznej pamięci. Ta krótka wprawka z anatomii psa może zachęcić do zgłębiania wiedzy na ten temat.