Treser, zoopsycholog czy lekarz weterynarii?

Wielu właścicieli psów i kotów spotyka się z problemami wychowawczymi u swoich pupili. Może być to nieumiejętność korzystania z kuwety, agresja, lęki, lub zachowania obsesyjne. Którego specjalistę wybrać, jak dotrzeć do źródła problemu i go zwalczyć?

Złe zachowanie psa rzadko ma źródło w jego złej woli. Warto zapytać specjalistę, czy wszystko jest w porządku. Złe zachowanie psa rzadko ma źródło w jego złej woli. Warto zapytać specjalistę, czy wszystko jest w porządku. Źródło: http://www.charlottereed.com

Zanim udamy się do lekarza psiej czy kociej duszy zbadajmy zwierzaka, aby mieć pewność, że nic mu nie dolega fizycznie. To, że pies ma zwiększone pragnienie, a przez to często oddaje mocz w niepożądanym miejscu może być spowodowane zbyt dużą ilością suchej karmy w diecie (powoduje większe zapotrzebowanie organizmu na wodę) lub kłopotem z nerkami (często u kotów). Podobnie, gdy pupil reaguje agresją na dotyk w określonym miejscu ciała, to możliwe, że czuje ból z powodu stanu zapalnego. Tak samo dzieje się, gdy pies lub kot stał się lękliwy, a to co go do tej pory nie przerażało wywołuje panikę- może być to objaw zaburzeń pracy zmysłów. Po wywiadzie i badaniu lekarz weterynarii stwierdzi, czy zaburzenia zachowania mają podłoże fizyczne. Jeśli tak, po zastosowaniu leczenia objawy powinny ustąpić, a przy tym niepożądane zachowanie.

Jeśli jednak nasz pies jest nieposłuszny, rozproszony, ciągnie na smyczy, lub nie zwraca na nas uwagi warto zwrócić się o pomoc do tresera psów. Ułoży on psa, dzięki czemu będzie on spokojny i posłuszny. Treser nauczy psa reakcji na wydawane komendy. Jednak nie zawsze to wyeliminuje wszystkie problemy. Owszem, pupil nie będzie się już awanturował z innymi psami, jednak źródło zachowania nie zniknie. Po prostu pies nauczy się odpowiednio reagować na komendy, nie od razu jednak jego psychika zostanie wyleczona. Tresura jest dobrym rozwiązaniem dla zwierząt mających problemy z zachowaniem, których przyczyn nie znamy, np. zwierząt ze schroniska.

Szukaniem źródeł i terapią zaburzeń zachowania zajmują się zoopsycholodzy lub behawioryści. Jaka jest pomiędzy nimi różnica?

Otóż zoopsycholog jest ekspertem w dziedzinie relacji człowieka i zwierzęcia. Stara się on, poprzez wywiad i dokładne poznanie środowiska przebywania pupila i samych właścicieli dowiedzieć się o przyczynach problem. Następnie doradza jak poprawić stosunki panujące w środowisku życia pupila, aby relacje z właścicielem uległy poprawie. Zoopsycholog obserwuje zwierzę i dobiera indywidualny program terapii. Do tego specjalisty możemy zwrócić się o pomoc również przy wyborze rasy psa, kota.

Behawiorysta z kolei to osoba, która poprzez obserwację zwierzęcia, znając jego mowę ciała odczytuje zachowania i je interpretuje tak, aby dobrać jak najlepszy sposób wyjścia z kłopotów. Dzięki wiedzy na temat sposobów warunkowań zachowania i nauki psa lub kota potrafi on, bez skupiania się na przyczynie problemu ją wyeliminować. Terapia zaproponowana przez tego specjalistę pomaga w wielu kłopotach z pupilami, również takimi, których przeszłość jest nieznana.

Jakiego więc terapeutę wybrać? Na pewno takiego, który skutecznie pomoże rozwiązać problem. Jeśli pies boi się hałasów, wybierzmy się do behawiorysty, który odwrażliwi psa na dźwięki, lub tresera, który nauczy odpowiednio psa reagować odpowiednio spokojnie na sytuacje niekomfortowe. Jeśli mamy problem z dominacją, lub złą socjalizacją to zastanówmy się nad pomocą ze strony zoopsychologa. Jeśli posiadamy grzecznego psa, jednak nieco zdekoncentrowanego, treser będzie najlepszą pomocą. Zazwyczaj behawiorysta jest również dobrym treserem, jak i znawcą psychologii, może zatem pomóc nam w problemach z pupilem kompleksowo. Dlatego intuicja właścicieli i dobrzy specjaliści powinni wiedzieć jak rozwiązać wszystkie problemy dręczące naszych pupili.