Transfuzje krwi u czworonogów

Czworonogi należą do ssaków i podobnie jak ludzie w przypadku wielu dolegliwości, wypadków czy problemów ze zdrowiem potrzebują krwi, gdyż bez transfuzji nie są w stanie przeżyć. Niestety dawców często brakuje.

 

Pobranie krwi od kota jest dość trudnym zadaniem Pobranie krwi od kota jest dość trudnym zadaniem Źródło: Shutterstock

Psy mają co najmniej sześć różnych grup krwi, a więc w ich przypadku dużo trudniej znaleźć dawcę niż u kotów, których grupa krwi to zazwyczaj A lub B, rzadziej AB. Po pobraniu od dawcy, czerwone krwinki oddzielane są od osocza, a następnie zamrażane. Po zamrożeniu mogą być przechowywane przez pięć tygodni, a osocze nawet przez rok. Dzięki temu jeden psi dawca może uratować życie czterem różnym czworonogom. Z kolei jeden kot, który odda krew ratuje życie dwóm mruczkom.

Pomimo apeli do właścicieli zwierząt o większe zaangażowanie, krwi dla czworonogów bardzo często brakuje. Sporym problemem są z pewnością dość duże wymagania stawiane potencjalnym dawcom. Takie zwierzęta muszą charakteryzować się doskonałym stanem zdrowia. Ponadto muszą być dorosłe, ale ich wiek nie może przekraczać sześciu lat. Oczywiście wymogiem jest także posiadanie wszystkich aktualnych szczepień oraz odpowiednia waga czworonoga. Duże znaczenie ma także psychika dawcy. Pies czy kot, który oddaje krew, musi zachowywać się spokojnie i nie może być pod wpływem żadnych lekarstw. W przeciwnym razie pobranie od niego krwi nie będzie możliwe.

Największym i najstarszym bankiem krwi dla czworonogów w Stanach Zjednoczonych jest Animal Blood Resource International posiadający główną siedzibę w miejscowości Dixon w Kalifornii. Co miesiąc otrzymuje krew od ponad tysiąca psów i ponad czterystu kotów. Krew przechowywana w banku służy nie tylko do ratowania amerykańskich czworonogów, ale bywa także transportowana do Ameryki Południowej i Azji. Innym dużym bankiem krwi działającym na terenie USA jest HemoSolutions z Kolorado. Co miesiąc może liczyć na krew trzystu psich i stu kocich dawców. Każde zwierzę zarejestrowane w banku musi oddać krew sześć razy w ciągu roku. W zamian jego właściciel otrzymuje wynagrodzenie celem pokrycia kosztów badań i wizyt u weterynarza.

 

Źródło: CNBC

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem