Towarzysz dla singla

Sytuacje życiowe singli bywają różne, dlatego wybór odpowiedniej rasy dla takiej osoby nie jest taki prosty. Ile pracujesz? Jak odpoczywasz? Miewasz gości? Te wszystkie pytania są przy wyborze rasy psa bardzo istotne.

Źródło: Shutterstock

Różnice w stylu życia emerytowanej nauczycielki a pnącego się na szczyt karierowicza są ogromne. Czasem łączy ich jedno – pragnienie posiadania psa oraz samotny tryb życia.

Psy są doskonałymi towarzyszami zarówno dla rodziny jak i dla samotnika. Wypełniają pustkę, która pozostała po wyprowadzce dzieci, po opuszczeniu przez partnera. Zapewniają kontakt z żywą, czującą i wesołą istotą. Posiadanie psa mobilizuje do ruchu na świeżym powietrzu i ułatwia nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi. Psy ożywiają dom, wprowadzają to niego radość, poczujcie miłości i bezpieczeństwa. Czworonogi także inspirują swoich właścicieli, którzy łapią hodowlanego bakcyla czy zaczynają pasjonować się psim sportem. Jednak życie z psem może też sprawiać problemy. Oczywiście, wszystkie te problemy można rozwiązać.

Wspólne życie z psem

Najczęstszymi problemami z jakimi borykają się single to wyjazdy, choroby, komplikacje życiowe. Czasem po prostu trzeba zostać dłużej w pracy, a w domu nie ma nikogo, kto wyprowadzi psa, chociaż na siusiu. Rada? Jeszcze zanim w twoim życiu pojawi się pies nawiąż kontakt z petsitterami, którzy w razie potrzeby pomogą ci w opiece nad psem. Szukaj osób z certyfikatem lub licencją, dokładnie weryfikuj kwalifikacje. Nie oddawaj swojego psa w przypadkowe ręce. Opieka nad psem o bardzo odpowiedzialne zajęcie, z którym nie każdy sobie poradzi. Jeśli nie stać się na takie usługi, poszukaj miłośników psów w swoim bloku. Na pewno znajdzie się sąsiad lub jego nastoletnie dziecko, które z przyjemnością wyprowadzi twojego psa.  

Basset hound nie przepada za długimi spacerami. Pies dla domatorów. Źródło: Shutterstock

Psia samotność to kolejny problem singla, szczególnie jeśl pies cierpi na lęk separacyjny. Porządny poranny spacer, terapia behawioralna, towarzystwo innego czworonoga czy opieka petsittera powinny rozwiązać ten problem. A może masz możliwość zabierania ze sobą psa do pracy?

Czarna godzina

Niekiedy utrata pracy przez singla może pozostawić go bez środków do życia. Dlatego najlepiej przed taką ewentualnością zabezpieczyć się odkładając dla siebie i zwierzaka trochę grosza na wypadek zwolnienia z pracy.

Nie na wszystko w życiu mamy wpływ, a wypadki się zdarzają. Na wypadek naszej śmierci czy ciężkiej choroby zabezpieczmy przyszłość naszego psa, nie zależnie od tego czy chylimy się nad grobem, czy mamy 35 lat. Zastanówmy się kto w razie naszej śmierci zaopiekuje się psem. Spiszmy to w testamencie, a na lodówce zawsze powinien znajdować się telefon do osoby, która w razie czego zabierze psa.

Życie na celowniku

Singlu, zanim wybierzesz dla siebie psa, weź swoje życie na celownik. Bycie zapalonym sportowcem wcale nie oznacza się sprawdzisz się jako opiekun pełnego temperamentu psa jak border colli czy owczarek niemiecki. Chociaż nawet te psy nie potrzebują codziennej aktywności i zadowolą się przebieżką w weekend. To ich wychowanie i szkolenie wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, wymyślania nowych aktywności i codziennych spacerów. Czy na pewno będziesz miał na to chęci i czas?

Delikatna, subtelna i niezależna natura chartów czyni z nich wspaniałych towarzyszy dla zapracowanych singli Źródło: Shutterstock

Jeśli jesteś samotną kobietą i pragniesz poczucia bezpieczeństwa silnego i groźnie wyglądającego psa, a sama ważysz niespełna 45 kg i masz subtelny charakter zastanów się czy na pewno zapanujesz na silnym i dominującym mastifem, czy w razie jego choroby dasz radę wsadzić go chociażby do samochodu, żeby zawieź do weta? Doskonałym stróżem i obrońcą może okazać się mały terier, którego bez problemu możesz nosić na rękach.

Decydując się na posiadanie psa weź pod uwagę swoje finanse, czas i tryb pracy. Duży pies to spore wydatki finansowe. Pies z długą i piękną sierścią wymaga codziennej pielęgnacji, a niekiedy zabiegów u groomera (psiego fryzjera). Psy o silnych charakterach i średniej wielkości wymagają profesjonalnego szkolenia, a wszystkie potrzebują solidnego wychowania (opanowania ogólnego posłuszeństwa). Czy na pewno będziesz miał czas na szkolenie i pielęgnowanie psa? Czy na pewno stać się na kosztowego w utrzymaniu dużego pupila?

Rasy, które najlepiej wpasują się w życie singli to:

Terier szkocki – pewny siebie indywidualista, przypadnie do gustu wielkomiejskim singlom, ponieważ nie wymaga sporej dawki ruchu, a ze względu na wielkość, bez problemu będzie ze swym panem dzielił najmniejszy kąt.

Charty – psy które rzeczywiście potrzebują ruchu, ale jednotygodniowa przebieżka po torze courisingowym, czy możliwość wybiegania się po dużej, ogrodzonej przestrzeni w zupełności wystarczy. Charty to zazwyczaj subtelne, spokojne i nienarzucające się psy, świetnie czują się w grupie, ze względu na specyficzną charcią budowę nie są specjalistami od długich spacerów, za to świetnie spełniają się w roli towarzysza joggingu. Niezwykle spokojnie zachowują się w domu. Ich przedstawiciele to: whippet, charcik włoski, borzoj i inne.

Bouvier des Flandres dla miłośników długich spacerów i psich sportów. Źródło: Shutterstock

Basset hound – sympatyczny pies o umiarkowanym temperamencie. Potrafi zaskarbić sobie serce wielu ludzi. Świetny towarzysz singla nieprzepadającego za sportem i długimi spacerami.

Spaniel tybetański – pełen temperamentu psiak, o pięknym wyglądzie. Doskonały stróż i niestrudzony towarzysz spacerów. Często określany mianem psa swojego pana.

Bouvier des Flandres - dla amatorów dużych, podatnych na szkolenie psów. Doskonały kompan do pieszych wycieczek i czujny obrońca. Jest psem ciekawskim, pogodnym o zrównoważonych charakterze.

 

 

ŹRÓDŁA: Paulina Łukaszewska, T(r)op 5 ras dla singli, „Mój Pies”, 2011, nr 6(237), s. 28;