To właśnie miłość

Opiekujesz się kotem najlepiej jak potrafisz, zabiegasz o jego sympatię i ciągle nie masz pewności, czy spełniasz jego oczekiwania? Koty nie są najbardziej wylewnymi istotami na świecie i próbując je zrozumieć, trzeba czytać między wierszami. Na szczęście, poza chwilami, gdy ostentacyjnie ignorują ludzi, dają im też niezawodne oznaki kociej miłości. Po czym więc poznać, że wąsaty czworonóg darzy cię uczuciem?

 

Źródło: iStochphoto

Trąca głową i ociera się policzkiem

Niby niepozorne gesty, a jednak zarezerwowane dla wąskiego grona najbliższych zwierzęciu istot. W końcu sam fakt, że kot cię zauważa (i chce, żebyś i ty go zauważył) jest godny podkreślenia. Jeśli należysz do szczęśliwców, twój pupil uzna cię również za swoją własność i jako taką oznaczy zapachem feromonów policzkowych.

Mrrruczy

I to jak! Mały motorek włącza się przy wyjątkowo trafionych pieszczotach, a komu kot pozwoliłby na tak intymny kontakt, jeśli nie osobie, za którą przepada? Dostępujesz zaszczytu głaskania, czochrania i drapania - masz czarno na białym, że nie jesteś swojemu czworonogowi obojętny.

Patrzy prosto w oczy

Kot zazwyczaj unika kontaktu wzrokowego, ucieka spojrzeniem i woli zamknąć oczy i pozorować sen, niż wchodzić w bliższe interakcje. Ta zasada nie dotyczy jednak wąskiego grona wybrańców, którym zwierzę ufa i których bardzo dobrze zna. Gdy kot rzuca ci przeciągłe spojrzenie, a do tego zaczepnie mrugnie, weź to za dobra monetę.

Lubi być blisko

To zasada obowiązująca u wielu gatunków, wystarczy spojrzeć na ludzi – ci, którzy się kochają, najzwyczajniej w świecie lubią przebywać w swoim towarzystwie, nawet bezczynnie i bez słów. Kot na drzemkę szuka ciepłego i spokojnego miejsca. Jeśli zamiast własnego legowiska (koszyka, fotela) wybierze miejsce na kołdrze obok ciebie, albo twoje kolana, czuj się wyróżniony!

Przynosi prezenty

To jeden z najmniej lubianych przez ludzi sposobów, w jakie manifestuje się kocie uczucie. Martwe ptaki, gryzonie albo owady może nie są szczególnie trafionym podarunkiem, są jednak wyrazem sympatii, wdzięczności i dobrego kociego serca. Zwierzę poluje, bo instynkt łowiecki jest bardzo silny nawet u kota domowego. A zdobyczą dzieli się z najbliższymi.

Liże i masuje

Pielęgnacja jest dla kota wyjątkowo ważna i na czyszczeniu futerka potrafi spędzić naprawdę dużo czasu. Bywa, że koty łączą się w grupki, żeby wzajemnie myć swoją sierść. Jeśli więc zwierzę liże cię po włosach i uszach, potraktuj to jako wyraz zaufania i przyjaźni. Właśnie dołączyłeś do kociego klubu. Jeżeli oprócz mycia czworonóg zafunduje ci delikatny masaż miarowo poruszając łapkami, nie mogłeś lepiej trafić. Taki masaż to odruch, który u kociąt uruchamia się, gdy chcą pobudzić wypływanie mleka mamy. W dorosłym kocim życiu pokazuje prawdziwe przywiązanie.

Ogon prawdę ci powie

Wiele o uczuciach kota może powiedzieć obserwacja jego ogona. To taki barometr nastroju, antenka reagująca na bardzo dużo czynników. Zwierzę paraduje przed tobą z uniesionym ogonem, a jego koniuszek drga niczym sprężynka? Gratulacje, to właśnie jest miłość!

 

 

Źródło: vetstreet.com