To trzeba wiedzieć! Koci pasożyt groźny dla ludzi

A to ciekawe! Naukowcy doszli do wniosku, że właściciele kotów mogą być narażeni na styczność z pasożytem, który wiąże się z wywoływaniem ciężkich chorób psychicznych. Tymi szokującymi informacjami podzielili się na łamach  magazynu „Schizophrenia Research". Czy rzeczywiście jest czego się obawiać?Koty mogą powodować schizofrenię Koty mogą powodować schizofrenię Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Badacze przypominają, że ludzie mogą zarażać się od kotów pasożytem Toxoplasma gondii. Może wywoływać on poważne zaburzenia psychiczne, w tym schizofrenię. Jak można się zarazić? Najczęściej po prostu w wyniku zwykłego kontaktu z chorym kotem, ale także wskutek spożycia nieświeżych warzyw czy niedogotowanego mięsa.

Na kontakt z potencjalnym źródłem pasożytów powinny uważać zwłaszcza kobiety ciężarne. A to dlatego, że zarażenie toksoplazmozą w tym okresie jest bardzo niebezpieczne dla płodu, może skutkować poważnymi wadami rozwojowymi, a nawet poronieniem. Ostatnie badania wskazują także na związek między obecnością pasożyta w organizmie, a zachorowaniem na ciężkie schorzenia psychiczne, w tym właśnie schizofrenię.

Warto sprawdzić u weterynarza, czy nasz ulubieniec nie jest przypadkiem nosicielem tej choroby, zwłaszcza jeśli planujemy zajść w ciążę. Jest to o tyle ważne, że o nosicielstwie zwykle nie świadczą żadne poważne objawy. W żadnym wypadku nie należy jednak pozbywać się z domu swojego ulubieńca – toksoplazmoza wciąż jest bardzo rzadką chorobą.

 

POLECAMY PRODUKTY