Testy psychiczne kotów

Przeprowadzanie testów psychicznych kotów ma celu sprawdzanie na jakim poziomie znajduje się ich socjalizacja i jakich zachowań możemy się po nich spodziewać w przyszłości. Testy takie są bardzo przydatne kiedy decydujemy się na nowego kota, ponieważ z dużą dozą prawdopodobieństwa pozwalają nam stwierdzić czy jest to zwierzak jakiego szukamy.

Źródło: Shutterstock

Testy możemy przeprowadzać zarówno kociętom jak i dorosłym kotom. W przypadku młodych kotków podstawowym sprawdzianem jest test reaktywności. Polega on na złapaniu kociaka dwoma palcami za skórę na szyi i podniesieniu go. Jest to zachowanie podobne do tego w jaki sposób matka przenosi swoje kocięta w bezpieczne miejsce. Prawidłowe zachowanie to ogólne skurczenie się, opuszczenie głowy, podwinięcie ramion i ud oraz zamknięcie oczu. Kot powinien zachowywać się całkowicie spokojnie. Jeśli jest przeciwnie - to znaczy kot otwiera oczy, pokazuje pazury i zęby -możemy stwierdzić, że w przyszłości wyrośnie na kota nietowarzyskiego, agresywnego, który nie będzie lubił fizycznego kontaktu. Takiego kota można jeszcze wychować, ale będzie to o wiele trudniejsze niż w przypadku kota otwartego i spokojnego.

W przypadku dorosłych kotów wykonujemy dwa podstawowe testy. Test na reaktywność oraz test na socjalizację. Pierwszy test polega na ogólnej manipulacji zwierzęciem. Podnosimy je, kładziemy na boku, dotykamy całego ciała. Prawidłową reakcją będzie akceptacja takiego zachowania. Kot, który podczas testu gryzie lub drapie, może zachowywać się tak również w późniejszych kontaktach z ludźmi. Na pewno nie można polecić takiego zwierzęcia do domu, w którym znajdują się małe dzieci.

Test na socjalizację jest bardzo prosty. Musimy się jedynie zbliżyć do kota i sprawdzić jego reakcje. Zachowanie najbardziej oczekiwane to zaciekawienie, ocieranie się o człowieka i mruczenie. Jeśli kot zamiera lub ucieka oznacza to, że jest zwierzęciem lękliwym, które potrzebować będzie od nas dużo cierpliwości i zrozumienia. Zachowaniem, którego nie możemy zaakceptować jest agresja, wpatrywanie się i pokazywanie zębów.

Testy opisane powyżej wykonać może praktycznie każdy. Warto jednak, aby zajmowała się tym wykwalifikowana osoba, która zwróci uwagę na większą liczbę szczegółów i dokona właściwej oceny niejasnych przypadków. Taką osobą jest na przykład zoopsycholog.