Testy osobowościowe psów

Skąd się wzięły testy osobowościowe dla psów? Dlaczego je wymyślono? Jakie są ich rodzaje?

Źródło: shutterstock

Poznanie psiej osobowości zawiera bezcenne informacje, które możemy wykorzystać podczas odpowiedzialnego kupna i wyboru psa, a także jeśli chcemy wybrać czworonoga do konkretnej pracy lub ocenić jego szanse na sukcesy w zawodach sportowych. Określenie psiej osobowości ma również ogromne znaczenie dla pracowników schronisk, na których spoczywa odpowiedzialność za udane adopcje. Muszą trafnie ocenić czy dany pies nadaje się do adopcji oraz dopasować do niego odpowiednią rodzinę.

Testy na agresję
Tego typu testy dla schronisk mają najistotniejsze znaczenie w procesie adopcji. Zachowania agresywne są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia ludzi. Przejawy agresji są najczęstszą przyczyną powrotu adoptowanego psa do schroniska.

Dawniej testy na agresję psów były niehumanitarne. Źródło: Shutterstock

Testy niehumanitarne i testy mało rzetelne
W latach siedemdziesiątych w schroniskach dla zwierząt przeprowadzane testy na agresję były bardzo niehumanitarne. Polegały na tym, że pracownik schroniska drewnianym prętem dwa razy silnie uderzał w metalowe ogrodzenie boksu, w którym znajdował się pies. Czworonóg, który rzucił się na ogrodzenie szedł do uśpienia, ten który chował się w najciemniejszym kącie i po kilkurazowym powtórzeniu tego testu i nie przełamał swojego strachu został uznawany za zbyt lękliwego i także szedł do uśpienia. Podobne testy temperamentu w latach czterdziestych przeprowadzała Amerykańska Federacja Kynologiczna (AKC). Testy AKC polegały na uderzaniu psa ręką lub zrolowaną gazetą w pysk w celu określenia twardości jego charakteru. W tym przypadku psy, które okazywały lęk i poddanie, nie były dopuszczane do dalszej hodowli, ponieważ uznawano je jako słabe psychicznie i nienadające się do pracy np. w policji. Natomiast psy, które zareagowały agresją uznawano jako „silne psychicznie” i pozwalano mi przekazywać swoje geny. Na niekorzyść tych testów przemawia fakt, że psy na wystawach reagujące agresją przeznaczano do dalszej hodowli, zaś psy schroniskowe, które wykazały się agresją na podstawie podobnego testu szły do uśpienia.

Rodzaje testów
Testów oceniających psi temperament jest naprawdę bardzo wiele. Większość z nich jest opartych na naukowej wiedzy. Wiele z tych testów opracowano w konkretnych celach, gdyż cechy, które chętnie widzielibyśmy u kanapowca, wcale nie muszą być pożądane i przydatne u psa służbowego, tropiącego czy ratowniczego.

Najbardziej znane testy opracowano w Szwecji i Szwajcarii. Zostały stworzone w celu selekcji psów służbowych i asystujących. Testy te miały na celu wyłonienie jak najlepszych psów do konkretnej pracy psów policyjnych, ratowniczych, do wykrywania materiałów wybuchowych i narkotyków, psów przewodników niewidomych i psów asystujących osobom niepełnosprawnym. Opracowanie takich testów ma swoje uzasadnienie ekonomiczne. Dzięki dobrej selekcji nie marnuje się czasu i pieniędzy na szkolenie psa, który później okaże się niezdatny do pracy.

Szwedzkie Stowarzyszenie Psów Pracujących opracowało Test Oceny Osobowości Psów, który do dzisiaj jest najczęściej stosowanym testem. Początkowo test ten miał służyć hodowcom, których chcieli hodować psy służbowe o dobrej psychice. Test ten okazał się na tyle rzetelny, że organizacje kynologiczne zaczęły używać go do oceny temperamentu psów rasowych. W końcu trafił w ręce zwykłych właścicieli psów, którzy chcieli poznać temperament swojego psa oraz sprawdzić w wykonywaniu jakich zadań najlepiej by sobie radził.

Testy osobowościowe psów można zetem podzielić według dwóch kategorii. Pierwsza to testy sprawdzające przydatność psa do konkretnej pracy psów policyjnych, ratowniczych, wykrywających materiały wybuchowe, narkotyki itd. Według drugiego kryterium testy osobowościowe psów możemy podzielić ze względu na wiek psa, czyli testy psychicznie dla psów dorosłych i testy dla szczeniąt.

Przeprowadzanie testów osobowościowych psów jest szczególnie przydatne tam, gdzie psy wykorzystywane są do wykonywania konkretnych zadań. Jednak zwykli właściciele psów również powinni z nich korzystać, by jak najlepiej poznać swojego psa. Takie testy ułatwiają wybór kierunku i metody szkolenia, przez co oszczędzają czas, pieniądze, a niekiedy i nerwy szkoleniowca.

 

ŹRÓDŁA: Stanley Coren, Dlaczego twój pies zachowuje się w ten sposób? Przewodnik po osobowości psa, Łódź, 2009; Urszula Charytonik, Co z niego wyrośnie, „Mój pies”, 2006, nr 1(172), s. 28.