Test dla przyszłego opiekuna psa

Masz już swoją rutynę, ale marzą ci się długie spacery z psem i czułe sceny powitania? Cóż, może twoje marzenia o czworonogu wymagają nieco weryfikacji. Sprawdź czy jesteś już gotów na wspólne życie z psem!

Źródło: Shutterstock

Pies jest wspaniałym, radosnym i niestrudzonym towarzyszem człowieka. Daje od siebie maksimum, ale czy ty jesteś w stanie odwdzięczyć się tym samym? Przyjęcie pod swój dach psa to zobowiązanie do codziennej opieki nad czworonogiem przez całe jego życie, przez kilkanaście lat! Czy jesteś na to gotowy? Czy nadajesz się na właściciela psa? Odpowiedź sobie szczerze na poniższe pytania. Mogą wydać Ci się banalne, ale przypomnisz sobie o nich szybciej niż myślisz:) 

  1. Czy jesteś zdecydowany spacerować ze swoim psem codziennie przez co najmniej półtorej godziny? Czy po prostu wypuścisz go na
    Źródło: www.zpzaurem.pl
    podwórko, wmawiając sobie, że to przecież znakomita aktywność na dworze. Albo zepchniesz ten obowiązek na partnera czy dzieci?
  2. Czy poświęcisz czas na właściwą socjalizację swojego szczeniaka, tak by poznał cały otaczający go świat? Czy będziesz dla niego wyrozumiały jeśli coś zniszczy lub nasiusia w domu? Czy będziesz wobec niego delikatny tak jak wobec dziecka?
  3. Czy zadbasz o bezpieczeństwo swojego szczeniaka w domu i na zewnątrz?
  4. Czy nauczysz swoje dzieci właściwego obchodzenia się ze szczenięciem/dorosłym psem?
  5. Czy zadasz sobie trud wychowania i szkolenia psa, by nie stał się potencjalnym zagrożeniem dla samego siebie, ciebie, twojej rodziny i waszego otocznia?
  6. Czy będziesz szkolił psa wyłącznie pozytywnymi metodami szkolenia?
  7. Czy wspólnie z rodziną ustalisz dla psa zasady panujące w waszym domu, nauczysz go ich przestrzegać, a także dopilnujesz by wszyscy jej członkowie konsekwentnie ich się do nich stosowali?
  8. Czy regularnie będziesz karmił i poił swojego psa?
  9. Czy jesteś gotów regularnie chodzić z psem do weterynarza, żeby sprawdzać stan jego zdrowia?
  10. Czy w razie choroby zabierzesz go do lecznicy? Czy zaopiekujesz się chorym psem?
  11. Czy będziesz pilnował terminów szczepień?
  12. Czy będziesz przestrzegał przepisów dotyczących właścicieli psów? Czy zamieszasz sprzątać po swoim psie na każdym spacerze? Płacić za niego podatek? Czy w miejscach publicznych będziesz prowadzić go na smyczy?
  13. Czy będziesz starał się pogłębić swoją wiedzę na temat psiej psychiki i szkolenia, by stać się jak najlepszym opiekunem?
  14. Czy zaplanujesz opiekę dla swojego psa na czas wyjazdów?
  15. Czy zatrudnisz dog walkera, który wyprowadzi twojego psa, gdy ty będziesz musiał dłużej zostać w pracy?
  16. Czy na pewno stać cię na utrzymanie psa?
  17. Czy dołożysz wszelkich starań by twój pies nie przeszkadzał swoim szczekaniem i zachowaniem sąsiadom?
  18. Czy odłożysz sobie pewną kwotę na wypadek ciężkiej choroby twojego psa lub wezwania pomocy behawiorysty (psiego psychologa)?
  19. Czy codziennie będziesz czesał i pielęgnował sierść swojego psa, jeśli zdecydowałeś się na rasę długowłosą, bądź wymagającą innych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak trymowanie czy strzyżenie?
  20. Czy zamierzać umożliwić swojemu psu spełnienie zgodne z przeznaczeniem rasy do której należy? Czy zadbasz o jego potrzebę ruchu i zajęcia, jeśli zdecydowałeś na rasę użytkową?
  21. Czy pozwolisz mu być sobą i dasz odrobinę swobodny na wybieganie się i eksplorację nowego otoczenia, zabierając go od czasu do czasu za miasto, do lasu, nad wodę?
  22. Czy nigdy nie będziesz stosował jakiejkolwiek przemocy wobec swojego psa? Czy nie będziesz go karał szarpaniem, kopaniem, krzyczeniem?
  23. Czy jesteś skłonny pracować nad sobą i swoim zachowaniem, by twój pies czuł się przy tobie pewnie i bezpiecznie?

Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś sobie tak, to znaczy, że możesz być właścicielem psa! Jeśli nie zaliczyłeś wszystkich pytań, może przemyśl swoją decyzję o zakupie psa. Może nie jesteś jeszcze na niego gotowy. W schroniskach roi się od bezdomnych kotów, które mają inne potrzeby niż psy. Może to kot będzie dla ciebie odpowiedniejszym towarzyszem?

 

ŹRÓDŁA: Cesar Millan, Melissa Jo Peltier, Zaklinacz psów.
Proste metody rozwiązywania problemów twojego psa
, Warszawa, 2011;