Tego nie dawaj psu

Najlepsi przyjaciele dzielą się wszystkim, także zawartością talerza. Błagalnemu spojrzeniu psich oczu trudno się oprzeć, ale są rzeczy, których nasi czworonożni kumple absolutnie nie powinni jeść. I warto to powtarzać do znudzenia, bo zdrowie najważniejsze.

Źródło: Digital Vision/Thinkstock

Łasuch, wszystkożerca, żebrak. Czego nie wyprosi, to chapsnie z blatu albo zwinie z podłogi: ułamek sekundy i połknięte. Zazwyczaj to smaczne i bezpieczne kąski, ale w każdej kuchni znajdują się produkty spożywcze, dla ludzi obojętne, dla psiego zdrowia bardzo niebezpieczne. Oto lista 20 rzeczy, które lepiej trzymać poza zasięgiem czworonoga.

1. Niebezpieczne owoce.

Pestki i ogryzki jabłka, ogonki, liście i pestki moreli, brzoskwini, czereśni i wiśni.

Co groźnego może być w pozornie zdrowych owocach? Wszystkie wymienione wyżej (w częściach, których zazwyczaj nie jemy) zawierają toksyczny cyjanek, niebezpieczny zwłaszcza wtedy, gdy owoc jest nadpsuty. Zatrucie cyjankiem może spowodować rozszerzenie źrenic, ostre zaczerwienienie błon śluzowych, problemy z oddychaniem, a w konsekwencji nawet zagrożenie życia.

2. Kokos i olej kokosowy.

Dawniej egzotyka, teraz coraz częściej obecne w kuchni. Zjedzone przez psa w większej ilości mogą powodować podrażnienie żołądka i biegunkę.

3. Awokado.

Niby samo zdrowie, a jednak… zawiera toksyczną substancję o nazwie persin. Efekt: biegunka i wymioty.

4.Winogrona i rodzynki.

Takie małe, a takie groźne – mogą spowodować niewydolność nerek.

5. Cebula, szczypiorek, czosnek.

Większej ilości na raz raczej zwierzę nie zje, ale niewielkie porcje, podawane systematycznie, powodują niedokrwistość i nieprzyjemne sensacje żołądkowe.

6. Surowe albo niedopieczone mięso i kości.

Tu sprawa jest jasna – mięso przed poddaniem obróbce cieplnej może zawierać bakterie salmonelli lub e. coli, a te powodują poważne zatrucia. Tak, dzikie psy żywią się surowym mięsem, warto jednak zaznaczyć, że ich przeciętna długość życia jest znacznie krótsza niż psów domowych…

7. Rumianek

Niezłe ziółko! Może powodować alergię kontaktową (wysypka), wymioty, biegunkę. Spożywany regularnie zwiększa skłonność do krwawień.

8. Sól i słone przekąski.

Czipsy, paluszki, krakersy – powodują nadmierne pragnienie (a potem nadmierne oddawanie moczu), pochłaniane w wielkich ilościach – wymioty, biegunkę, hipertermię (stan podwyższonej temperatury ciała grożący uszkodzeniem mózgu), depresję, stany zamroczenia, drgawki a nawet udar.

9. Orzechy.

Szczególnie groźne są orzechy macadamia – mogą przyczynić się do osłabienia, wymiotów, dreszczy i hipertermii. Inne orzechy, w tym migdały, orzech włoskie, ziemne i orzechy pekan, ze względu na wysoką zawartość tłuszczu powodują wymioty, biegunkę a nawet zapalnie trzustki.

10. Ziarenka gorczycy.

Drobne kuleczki, używane do marynat, sosów i produkcji musztardy psu grożą biegunkom i wymiotami.

11. Rabarbar.

Lista dolegliwości jest poważna: ślinotok, drgawki, niewydolność nerek.

12. Pomidor.

Taki pyszny i zdrowy, ale nie dla czworonoga. Jedzenie pomidorów może skończyć się zatruciem toksyczną solaniną (czego skutkiem ubocznym jest np. ślinotok), poważnym podrażnieniem żołądka, biegunką, spowolnieniem akcji serca, problemami z centralnym układem nerwowym, śpiączką.

13. Owoce cytrusowe.

Nawet niewielka ilość cytrusów może powodować podrażnienie psiego żołądka. Większa ilość to silny ból i potencjalne zagrożenie dla centralnego układu nerwowego.

14. Czekolada, kawa i kofeina.

Gorzka jest bardziej niebezpieczna niż mleczna! Oprócz wymiotów i biegunki czekolada może powodować poważniejsze schorzenia – duszności, wzmożone pragnienie, nadaktywność, zaburzenia rytmu serca.

15. Surowe jajka.

Tu, podobnie jak u ludzi, istnieje potencjalne zagrożenie salmonella. Na surowe jajko psy reagują również problemami ze skórą i futrem.

16. Mleko i nabiał.

Większość psów ma nietolerancję laktozy i mleko powoduje u nich rozstrój żołądka.

17. Ziemniak – liście i skórka

Zjedzenie niektórych części ziemniaka wiąże się wymiotami i biegunkom, a także z ryzykiem wystąpienia arytmii serca i śpiączki.

18. Alkohol.

Nikt rozsądny alkoholem zwierząt nie poi, ale warto wiedzieć, że przypadkowe spożycie może skończyć się w wersji łagodniejszej wymiotami, biegunką, zaburzeniami równowagi i koordynacji ruchów, a w gorszej wersji – problemami z oddychaniem, drgawkami, a nawet śpiączką.

19. Ciasto drożdżowe.

Zdziwieni? Drożdże powodują nadprodukcję gazów, co wiąże się z niebezpiecznymi nawet dla życia wzdęciami.

20. Ksylitol.

Używany w kuchni często jako zamiennik cukru. Może występować m. in. w gumach do żucia, a nawet w maśle orzechowym. Większa ilość (kilka łyżeczek) skutkuje wymiotami, otępieniem, problemami z wątrobą.

 

 

 

źródło: www.iflscience.com