Szykujemy się do skoku

Z pozoru wszystko wydaje się łatwe: rzucamy aport, który pies musi złapać skacząc do basenu. Jak jednak przygotować psa do dog divingu? Czego potrzebujmy do treningu i szkolenia w tej dyscyplinie?

Źródło: Shutterstock

Dog diving to egalitarny sport, w którym swoich sił może spróbować każdy pies powyżej 6 miesiąca życia. Do zawodów dopuszcza się zarówno psy rasowe jak i bez rodowodu. Właściwie dock jumping stawia przed psem dwa wymogi:

  1. Chęć do aportowania
  2. Pasja do wody

Wiadomo jednak, że nie każdy psiak jest urodzonym aporterem jak np. retriviery czy inne rasy myśliwskie. Jednak to nie przekreśla szans naszego czworonoga na sukces jeśli nie należy do grupy aporterów. W każdym psie można wyrobić chęć do aportowania oraz nauczyć go aportowania. Sportowy dog diving wymaga także od psa dobrej kondycji, którą można wyćwiczyć poprzez aportowanie na stromych pagórkach, bieganie po płytkiej wodzie i pływanie.

Nie wszystkie psy przepadają za wodą. Istnieją jednak sposoby by przekonać psa do wody, ale należy to czynić bardzo powoli zachęcając psa do wejścia do wody. Nigdy jednak nie można robić tego na siłę zmuszając go do wejścia czy wrzucając go do wody! W taki brutalny sposób tylko jeszcze bardziej go zniechęcimy.

 

ŹRÓDŁA: Tomek Jakubowski, Dalej, wyżej, szybciej, Dog&Sport, 2011, nr 2, s. 4-6.