Szkolić w grupie czy indywidualnie?

W tym miejscu zastanówmy się nad jednym z nich, a mianowicie jaki typ szkolenia wybrać? Szkolenie grupowe czy indywidualne? Zarówno jeden jak i drugi typ zajęć ma swoje plusy i minusy. Przeanalizujmy zatem najważniejsze z nich.

Źródło: Shutterstock

Szkolenia grupowe odbywają się przeważnie w grupach od 4 do 6 psów. Jeśli instruktor namawia nas na udział w jeszcze większej grupie, zdecydowanie poszukajmy innych zajęć. Sześć psów i sześciu właścicieli to i tak bardzo dużo. Podczas zajęć indywidualnych, jak sama nazwa wskazuje, instruktor pracuje tylko z jednym psem i jednym właścicielem. Czasami w szkoleniu chce wziąć udział cała rodzina, razem ze swoim psem. Większość dobrych instruktorów zawsze zgodzi się na takie rozwiązanie.

W zależności od oferty zajęcia trwają od 60 do 120 minut. Biorąc pod uwagę efektywność nauki, lepiej wybierać kursy które trwają krócej, ale odbywają się częściej, aniżeli te dłuższe. Nawet jeśli nazywają się intensywne. Jest to ważne zagadnienie jeśli porównujemy kursy grupowe i indywidualne. W momencie kiedy zajęcia trwają np. 60 minut, a udział w nich bierze sześciu właścicieli z psami, łatwo policzyć, że tak naprawdę na jednego uczestnika przeznaczanych jest maksymalnie 10 min. Każdy pies i każdy człowiek uczą się w różnym tempie, dlatego też nie możemy wykluczyć, że jedne psy będą przyciągały większą uwagę niż inne. Sytuacja taka nigdy nie będzie miała miejsca w przypadku kursów indywidualnych. W przypadku tego rodzaju szkoleń, instruktor w pełni poświęca się pracy z jedną parą. O wiele łatwiej wyłapać wtedy wszystkie błędy i natychmiast je skorygować. W tym aspekcie kurs indywidualny zawsze będzie lepszy od kursu grupowego.

Źródło: Shutterstock

Kurs grupowy ma jednak przewagę jeśli chodzi o liczbę wrażeń i stymulacji jakie otrzymuje nasz pies. Ma to zarówno swoje plusy jak i minusy. W początkowym etapie szkolenia liczba symulacji może być zbyt duża.  Przydatna jest natomiast w momencie, kiedy mamy już wstępnie wyszkolonego psa i chcemy wprowadzić dodatkowe utrudnienia. Nie powinniśmy natrafić na nie podczas szkolenia indywidualnego.

Co w takim razie z ceną? Biorąc pod uwagę to, co zostało napisane wcześniej możemy wnioskować, że kursy grupowe powinny być tańsze niż kursy indywidualne. Rzeczywiście, bardzo często tak właśnie jest. Nie znaczy to jednak, że zawsze. Warto poszukać ciekawych ofert w internecie. W większości miast działa wiele szkół i wielu prywatnych instruktorów, którzy prezentują różną ofertę. Przed podjęciem ostatecznej decyzji powinno się dokładnie policzyć ile tak naprawdę płacimy za godzinę zajęć i ile czasu, poświęconego tylko nam i naszemu psu otrzymujemy. Może okazać się, że pozornie tańszy kurs nie jest tym jakiego szukamy.

Jak widać wybór pomiędzy szkoleniem indywidualnym a grupowym nie jest sprawą oczywistą. Większość argumentów zdaje się przemawiać za szkoleniem indywidualnym, jednak to każdy z nas powinien sam zdecydować czego oczekuje i która forma zajęć w pełni odpowiada jego potrzebom.