Szkolenie szczeniaka?

Czy szczeniakowi rzeczywiście potrzebne jest szkolenie? Wydawać by się mogło, że beztroskie dzieciństwo to najlepsze co możemy mu dać, ale przecież nawet przedszkolak musi umieć się zachować, prawda?

Źródło: Shutterstock

Dawniej uważano, że szkolenie powinno rozpocząć się dopiero po osiągnięciu przez psa dojrzałości, czyli po około roku, w przypadku dużych ras nawet dwóch lat. W ten sposób „wychowywany” pies tak naprawdę wychowywał się sam. Przez okres dorastania zachowanie psa pozostawało bez żadnej kontroli i wypływu człowieka, braku kształtowania i wyznaczania granic szczeniakowi umożliwiało i utrwalało przez cały ten czas niepożądane zachowania.

Dziś wiadomo, że szkolenie należy rozpocząć już w momencie pojawienia się psa w nowym domu, który trafia tam najczęściej w wieku 8 tygodni. Umysł ośmiotygodniowego szczeniaka jest już w dobrze rozwinięty i podatny na naukę. Oczywiście nie możemy zbyt wiele wymagać od tak małego psa! Szkolenie szczeniaka powinno odbywać się wg trzech zasad:

  1. Powinno być dla niego pozytywnym doświadczeniem (w szkoleniu używamy tylko nagród, a zachowania niewłaściwe ignorujemy)
  2. Powinno odbywać się na zasadzie zabawy (ćwiczenia przeprowadzamy w trakcie zabawy)
  3. Powinno być spontaniczne (wykorzystujemy i nagradzamy szczeniaka za sytuacje, w których zachowuje się prawidłowo lub czynności, które wykonuje spontanicznie, a których chcemy go nauczyć np. siadania, przywoływania, wracania na miejsce)

Wiemy już, że śmiało możemy pracować nad zachowaniem 6-8 tygodniowego szczenięcia i czym grozi odpuszczenie mu pierwszych lekcji w pierwszych latach życia. Zatem nie czekaj z wychowaniem swojego psa do ukończenia przez niego pierwszego roku życia! Zaoszczędzisz sobie w ten sposób bardzo wielu problemów związanych z zachowaniem pupila w przyszłości.