Kto tak naprawdę korzysta ze szkolenia psa? Właściciel psa czy pies?
Szkolenie psa służy przede wszystkim jego właścicielowi. Pies, który żyłby bez ingerencji człowieka z powodzeniem uczyłby sam, tak jak to czynią jego dzicy przodkowie - wilki. Psu szkolenie jest potrzebne dlatego, że musi „wpasować się” w życie u boku człowieka, by móc towarzyszyć mu na co dzień, w każdej sytuacji. Pies musi nauczyć się poruszać w naszym świecie, który bardzo różni się od psiego, w którym jest on drapieżnikiem, a nie towarzyszem człowieka. Współczesne czworonogi mają wszystko podstawiane pod nos, nie muszą walczyć o przeżycie, nie muszą polować. Obecnie rola psów w naszym życiu bardzo się zmieniła, chociaż pełnią jeszcze funkcję pomocników w pracy na rzecz ludzkiego społeczeństwa to dziś przede wszystkim są naszymi życiowymi kompanami, niekiedy traktowanymi jak inni członkowie rodziny.
Szkolenie psa daje właścicielowi poczucie bezpieczeństwa, czworonogowi dodaje pewności siebie. |
Kto i czego uczy się na szkoleniu psa?
Na szkoleniu pies uczy się podstawowych komend jak „siad”, „waruj”, „zostań”, a przede wszystkim posłuszeństwa swojemu właścicielowi oraz współpracy z człowiekiem. Z kolei właściciel psa uczy się jak z nim żyć i pracować, jak się komunikować, jak o niego dbać, zaspakajać jego potrzeby i jak spędzać z nim czas.
Szkolenie to korzyść po "obydwu końcach smyczy"
Szkolenie psu daje narzędzia do poruszania się w naszym świecie, a nam poczucie bezpieczeństwa, komfortu życia ze zwierzęciem pod jednym dachem, co przekłada się na szczęśliwe życie psa, właściciela i jego rodziny, a także całego otoczenia, dla którego pies nie stanowi niebezpieczeństwa i nie jest utrapieniem. Szkolenie buduje także opartą na miłości i zaufaniu pozytywną, silną więź pomiędzy nami a naszym psem. Nic tak nie zaprzyjaźnia psa i człowieka jak wzajemna współpraca, którą doskonale umożliwia szkolenie czworonoga.
ŹRÓDŁA: Aleksanda Cherek, Pies, pielęgnacja, szkolenie i trening charakteru, Warszawa, 2011; Victoria Stilwell, Ja albo mój pies, czyli jak mieć idealnego psa, Wydawnictwo Filo, 2010;