Szkolenie poszczególnych ras psów wg Stanleya Corena


Najłatwiej i najchętniej szkolą się rasy pasterskie i zaganiające. Źródło: Shutterstock
Teriery
W szkoleniu terierów należy wybierać miejsca, gdzie jest mało zwierząt i owadów. Pora dnia też ma znaczenie. Tę grupę psów może rozpraszać nawet refleks światła, dlatego trening należy rozpocząć rano, kiedy słońce jest jeszcze nisko. Nagradzając teriery lepiej dawać im pieszczotę lub chwalić słowami, smakołyki, zabawki i zabawa bardzo je dekoncentrują i za mocno pobudzają.

Psy pasterskie i zaganiające
Rasy należące do tej grupy powinniśmy szkolić z dala od innych zwierząt i dzieci, ponieważ ich widok wyzwala w tych psach potrzebę zaganiania. Natomiast nie przeszkadza im hałas. Rasy należące do tej grupy psów chętnie i łatwo się szkolą.

Psy obronne
Hałas dekoncentruje rasy obronne. Szkolenie tych psów najlepiej przeprowadzać na ternach zabezpieczonych ogrodzeniem, z dala od bawiących się dzieci, ludzi biegających czy jeżdżących na rowerze. Ruch przez nich powodowany może sprowokować te psy do ataku.

Wybór odpowiedniej metody i techniki szkolenia ułatwi nam współpracę z psem. Szkoląc psa to my powinniśmy dostosować się do predyspozycji i możliwości swojego psa. Jeśli zdecydowaliśmy się szkolić psa w ośrodku, po okiem profesjonalisty warto sprawdzić czy ma on doświadczenie w szkoleniu rasy, którą posiadamy.

ŹRÓDŁA: Joanna Iracka, Łeb nie od parady, „Mój Pies”, 2006, nr 5(176), s. 15;

1 2