Wiedzę o psiej inteligencji oraz predyspozycjach poszczególnych ras powinniśmy wykorzystywać w szkoleniu psów. Zagadnieniem tym zajmowało się już wielu badaczy. Wniosek - ile psich odmian, tyle pomysłów na ich tresowanie.
Stanley Coren profesor psychologii, znawca psiej psychiki i szkoleniowiec w swojej książce „Inteligencja psów”, radzi jak dostosować warunki i metody szkolenia do „inteligencji instynktowej” rasy, by osiągnąć jak najlepsze wyniki w jej szkoleniu.
Wzrokowce
Niektóre rasy psów podczas polowania posługują się wyłącznie wzrokiem, a należą do nich: wszystkie charty - greyhoundy, borzoje, whippety, saluki, charty afgańskie i charty polskie. Rasy te wykazują dużą wrażliwość na bodźce wzrokowe, dlatego w ich szkoleniu dobrze jest wykorzystywać sygnały optyczne, czyli gesty dawane ręką. Warto prowadzić szkolenie chartów w środowisku, które mało rozprasza ich uwagę, np. w domu lub hali. W wychowaniu charta sprawą priorytetową jest solidna socjalizacja, podczas której nauczą się one (na tyle ile to możliwe) ignorować ruch w otoczeniu. Pamiętajmy, że spuszczanie charta ze smyczy jest dla niego bardzo niebezpieczne, może rzucić się w pogoń za liściem podwianym na ulicy przez wiatr i wpaść pod samochód. Nigdy nie oczekujmy też od tych ras całkowitego posłuszeństwa. To po prostu nie leży w naturze tych niezależnych i subtelnych psów, które wymagają delikatnego, ale stanowczego traktowania!
Węchowce
Beagle, bloodhoundy, bassety to grupy psów, które najlepsze efekty osiągają podczas szkolenia w zamkniętych pomieszczeniach. Nic tak nie rozprasza ich uwagi jak zapachy. Szkoląc te rasy powinniśmy wybierać miejsca wyłożone asfaltem, kostką brukową np. parkingi dużych centrów handlowych czy hale. Jeśli już zmuszeni jesteśmy ćwiczyć z psami na łąkach lub w parkach dajmy im czas na zapoznanie się ze otoczeniem. W szkoleniu tych ras warto używać sygnałów werbalnych, ponieważ biegnąc z nosami przy ziemi ciężko jest mi cokolwiek zauważyć.
1 2