Szamponowy zawrót głowy

Większość psów za kąpielami nie przepada. Są takie, które nigdy kąpane nie były. Są też takie, które kąpie się raz na rok. Inne co pół roku, a jeszcze inne raz w miesiącu. Opinii na temat, jak często kąpać psa, jest wiele. Każdy weterynarz czy hodowca ma odmienne zdanie. Jednak bez względu na to, jak często kąpiecie swojego pupila, warto wiedzieć jak prawidłowo zadbać o jego sierść.

Źródło: Shutterstock

Pierwsza i najważniejsza zasada: Nie używamy ludzkich szamponów czy mydeł. Są przeznaczone dla ludzi, a stosowanie ich na psiej sierści i skórze może doprowadzić do łupieżu lub alergii. Podstawowy podział psich szamponów prezentuje się następująco:

Szampony dla szczeniaków – skóra szczeniaka wymaga bardziej delikatnych kosmetyków niż psów dorosłych; szampony dla szczeniaków stosuje się co najmniej do szóstego miesiąca życia.

Szampony dedykowane konkretnym rasom – najczęściej można spotkać szampony dla psów z włosami zamiast sierści, czyli yorków, maltańczyków czy shih tzu; nie brakuje jednak szamponów dla psów innych ras np. pudli; w polsce mogą być trudno dostępne, dlatego trzeba ich szukać na rynkach zachodnich.

Szampony przeznaczone dla psów z długą lub krótką sierścią (dodatkowo dla sierści szorstkiej) – najczęściej występują w połączeniu z innymi właściwościami (patrz pkt 4, 5, 8.)

Szampony dbające o kolor – dla sierści białej, czarnej, miedzianej lub ze znaczną przewagą jednego z tych kolorów; są to szampony, które podkreślają naturalny kolor sierści lub sprawiają, że jest intensywniejszy (np. wybielające).

Szampony zapachowe – tutaj fantazja producentów jest praktycznie nieograniczona i porównywalna z liczbą szamponów produkowanych dla ludzi; spotkać można podstawowe zapachy, jak na przykład kokosowy, ziołowy, do tego szampony z aloesem, lawendą lub rumiankiem, z olejkiem herbacianym lub zupełnie pozbawione zapachu, aby nie drażnić psa.

Szampony lecznicze – czyli przeciwłupieżowe, odstraszające/zabijające pchły czy hipoalergiczne dla psów mających skłonności do alergii skórnych.

Szampon „intensywnie czyszczący” – przeznaczony dla psów wyjątkowo brudnych i brzydko pachnących; kąpieli w takim szamponie może wymagać psiak, który dłuższy czas spędził w schronisku lub na ulicy.

Szampony z dodatkami – tutaj fantazja producentów również jest dość duża; znaleźć można szampony: nabłyszczające, łagodzące, witalizujące, regenerujące, rewitalizujące lub po prostu odświeżające; są też szampony ułatwiające rozczesywanie, nadające połysk, zapobiegające kołtunieniu, dodające objętości, zapobiegające filcowaniu, z witaminami, rozplątujące już skołtunioną sierść i wiele, wiele innych… 

Szampon suchy – choć dla wielu mycie włosów/sierści na sucho to żadne mycie, to dla niektórych posiadaczy psów może się okazać błogosławieństwem; zdarza się, że pies nie chce wejść do wanny, a potem w niej pozostać; panicznie boi się wody lub prysznica – wtedy dobrym rozwiązaniem jest używanie szamponu suchego; taki szampon jest też alternatywą dla psów, które z jakichś względów nie mogą moczyć skóry (np. z powodu ran); sprawdza się również u zwierząt, które przebywają na dworze, a muszą zostać wykąpane w zimie; nie naraża się wtedy swojego pupila na przeziębienie; szampon suchy najczęściej ma formę pianki; wystarczy ją nałożyć na sierść i wmasowywać przez około 3 do 5 minut. Potem wystarczy już tylko sierść wyczesać.

W pazurowym Butiku także znajdziesz szampon dla swojego pupila! W naszej ofercie znajduje się nie tylko ekologiczny szampon na szczeniąt i kociąt, ale i szampon dla dorosłych czworonogów. Ponadto możesz wypróbować suchy szampon w piance, odżywkę z olejkiem oraz balsam ułatwiający rozczesywanie. Zafunduj swojemu pupilowi pielęgnację rodem z SPA!