Sypie wiosną i jesienią

Większość psów z tzw. podwójną sierścią mocno linieje, ale na szczęście tylko dwa razy do roku. Na wiosnę zrzucają zimowe futerko, a gdy nadchodzi zima gubią letnią sierść. To czas, kiedy właściciele psów z sierścią w typie pierwotnym przeżywają domowe koszmary. Czeszą psy i czeszą, odkurzają mieszkanie i odkurzają, a z psa jak się sypało tak się sypie. Co robić?

Nawet odkurzacz nie daje rady psiej sierści? Zdjaje się, że przyszła wiosna.. Nawet odkurzacz nie daje rady psiej sierści? Zdjaje się, że przyszła wiosna.. Źródło: Shutterstock

Sierścią w typie pierwotnym to rodzaj włosia, którym pokryte są psy w typie pierwotnym, a także dzicy kuzyni psów. Taka sierść ma porządny, wyraźnie zaznaczony podszerstek i dłuższy, sztywny włos okrywowy. To typ sierści gdzie wyraźnie zaznacza się okres linienia. W takim czasie są dwa wyjścia; wybrać się z psem do specjalisty czyli groomera (psiego fryzjera) albo czesać, czesać, czesać i odkurzać. Odkurzać i czesać, czesać i odkurzać. Jak kto woli.

Osoby które ponad wszystko cenią sobie idealną czystość w mieszkaniu mogą porzucić marzenie o goldenie. O pięknym psie w typie siberian husky bądź alaskan malamute też lepiej zapomnieć. Będzie się z nich sypało. Mniej latem i w zimie, bardziej jesienią i wiosną. Chyba że miłość nawet to zwycięży, ale wówczas przyda się Wam Futrossawka - świetnie radzi sobie z sierścią pozostawianą przez zwierzaki nawet tą wbitą w materiał.

Jednak kiedy się już ma takiego psa, to trzeba uzbroić się w cierpliwość, zrozumienie oraz  furminator. Służy on do wyczesania z psa martwego włosa. Stosuje się go co 2-3 miesiące gdy pies zaczyna wymianę sierści. Nie może być stosowany jako zwykły grzebień i używany codziennie, bo może spowodować podrażnienia skóry. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na uszy, za którymi delikatny i stosunkowo cienki włos lubi się kołtunić. Pod pachami i w pachwinach też należy kontrolnie sprawdzać stan szaty. W celach higienicznych należy skrócić włos w okolicy sromu lub prącia. Oczywiście nie trzeba wszystkich zabiegów wykonywać samodzielnie, jeśli ktoś nie czuje się na siłach może odwiedzić groomera.