Świętujmy Dzień Przytulania

Generalnie uważam, że każdy powód jest dobry. Przeciwnicy różnorakich świąt, od Walentynek poprzez Dzień Kobiet po Dzień Ojca słusznie zauważają, że uczucia należy okazywać każdego dnia, a nie od święta. Ja do przeciwników nie należę. I choć zgadzam się z ich argumentem, uważam że święta przypominają zapominalskim i zapracowanym o tym co ważne. A dziś jest powód do świętowania.

 

Źródło: istock

Dzień Przytulania obchodzony 24 czerwca, choć na przykład wikipedia podaje, że 31 stycznia. Nie zaszkodzi obchodzić dwa razy w roku.

Przytulanie niweluje stres, pomaga też zwalczyć melancholijny nastrój -  każdy z nas o tym słyszał. Ale nie wiadomo, czy w tym momencie nie podnosimy na duchu również naszego zwierzaka? Poza tym, kiedy wszyscy twoi znajomi wyjeżdżają na wypasione wakacje, a ty musisz zostać w domu - przytulenie się do pupila ukoi nerwy.

Bliskość korzystnie wpływa na zwierzaki. Psy i koty w ogromnej większości lubią się przytulać. Szczególnie łase na pieszczoty są te, które utrzymywane są pojedynczo. Kiedy wracamy z pracy - nikt się tak nie cieszy jak one.

Przypomniał mi się dowcip o tym, jak sprawdzić kto nas bardziej kocha: nasz pies czy nasz ukochany/ukochana. Należy oboje zapakować do bagażnika samochodu, przejechać 10 km po wyboistej drodze, a po otworzeniu bagażnika sprawdzić kto się bardziej ucieszy na nasz wi

Wzmacnia więź między wami. Podobnie jest między ludźmi - jeśli w czyimś towarzystwie dobrze się czujemy - przytulanie się jest przyjemne. Jeśli nie - to najgorsze, co ktoś może zrobić to próbować  przytulić się ‘na siłę’. Zwierzakom też dajmy trochę przestrzeni.

Dodatkowo, przytulanie zwierzaka:

  • pomaga na syndrom pustego gniazda,

  • udowodniono naukowo, że mruczenie kota ma działanie przeciwbólowe,

  • pomaga utrzymać dobrą kondycję, kiedy ty chcesz przytulić psa, a on ucieka z ulubionym patyczkiem

Kto nie ma psa ani kota - jego strata. Zaczyna się okres wakacyjny, więc niedługo niestety w schroniskach przybędzie wielu gotowych na pieszczoty kochających ludzi - na przyszłoroczny Dzień Przytulania - jak znalazł.