Świadoma decyzja

Czy związałbyś się na całe życie z osobą, której nie znasz? A czy zdajesz sobie sprawę, że większość ludzkich przyjaźni z psami zawieranych jest właśnie w ten sposób? Chociaż wiele takich związków z czasem zmienia się w prawdziwą więź, niestety bywają i takie, które kończą się „rozwodem”...

Źródło: Shutterstock

Schroniska dla zwierząt nie miałyby racji bytu, gdyby ludzie świadomie podejmowali decyzję o przyjęciu pod swój dach psa czy kota. Niestety jest inaczej. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że schroniska od dawna pękają w szwach, a liczba porzuconych zwierząt ciągle wzrasta. Dlaczego tak się dzieje, skoro wśród ludzi jest tylu miłośników zwierząt, a szczególnie psów? Czy naprawę kochamy zwierzęta?

Miłośnik psów a dobry pan

Wydaje się nam, że bardzo kochamy psy i doskonale zdajemy sobie sprawę, jak bardzo one kochają nas. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy, że psy zwyczajnie nas potrzebują.

Pies to nie zabawka, dodatek do torebki czy broń. Jest żywą istotą, pełną wielu skomplikowanych uczuć, przeżywającą podobne co ludzie emocje. Pies wymaga stałej, dwudziestoczterogodzinnej opieki i troski człowieka, zupełnie jak dziecko i to nawet przez 10-15 lat! Choć miłość psa jest wierna i czysta, człowiek niekiedy się od swego czworonożnego przyjaciela odwraca. Mimo, że winę za porażkę tej przyjaźni zawsze ponoszą ludzie, to właśnie psom przychodzi za nią płacić. To one są porzucane, przywiązywane w lesie, oddawane z rąk do rąk, wyrzucane z pędzącego samochodu, w „najlepszym” wypadku oddawane do schroniska, a w najgorszym nawet usypiane. Wiadomo, że nie każda przyjaźń psio-ludzka kończy się fiaskiem, bo gdyby tak było, nie uważalibyśmy psa za najlepszego przyjaciela człowieka, aczkolwiek nieciekawe psie historie zdarzają się codziennie, co szczególnie można zaobserwować czytając wpisy na facebooku…

Istnieje jedna, bardzo prosta recepta na udany związek człowieka z psem: po prostu odpowiedzialna i świadoma decyzja o przyjęciu tego cudownego czworonoga pod swój dach. Świadoma decyzja to gwarancja dla ciebie, twojej rodziny i całego otoczenia na udany związek z psem na całe jego życie.

Zanim weźmiesz psa, pomyśl, czy na pewno poradzisz sobie z:
  • obowiązkami związanymi z opieką nad czworonogiem
  • obowiązkami związanymi z wychowaniem psa
  • kosztami jego utrzymania
  • zaspakajaniem specyficznych potrzeb rasy psa, na którą się zdecydowałeś?

I że cię nie opuszczę...

Czy wyobrażasz sobie wziąć ślub, przysięgnąć miłość na całe życie, na dobre i na złe pierwszej napotkanej na ulicy osobie, która ci się spodoba i wydaje się sympatyczna? Czy byłbyś gotowy wziąć ślub w chwili „zakochania się od pierwszego wejrzenia”? Czy związałbyś się na całe życie z osobą, której nie znasz? Z pewnością nie!

Decyzję o nabyciu psa bardzo często podejmowane są spontanicznie, często pod wpływem impulsu. Widok słodziutkiej, puchatej i pachnącej kuleczki z dużymi czarnymi oczami, jak u pluszowego misia porywa większość ludzkich serc. Niestety, kiedy pisak odrasta i zaczyna ważyć 60 kg albo i więcej, a do tego nie wraca na zawołanie i rzuca się na inne psy, czy, co gorsza, na ludzi - rodzą się problemy z otoczeniem, niesnaski z sąsiadami, z prawem, które staje w obronie pokrzywdzonych przez psa osób. Właściciel zostaje pociągnięty do odpowiedzialności, a jeśli w skutek pogryzienia nastąpiła śmierć, np. dziecka, to samo więzienie okazuje się marną karą, w porównaniu z wyrzutami sumienia dręczącymi opiekuna psa do końca życia. Całkiem słusznie. Na właścicielu spoczywa odpowiedzialność za zachowanie psa! To chyba najdobitniejszy dowód na to jak ważna jest świadoma decyzja o przyjęciu do swojego życia psa, tym bardziej psa dużej, dominującej rasy.

Zakup małej puchatej kuleczki jest niezwykle kuszący, ale czy na pewno wiesz, jak będzie wygladała, kiedy dorośnie? Źródło: Shutterstock

Nie tylko duże i groźne psy mogą stanowić zagrożenie i sprawiać kłopoty. Każdy nieposłuszny i niewychowany pies stanowi potencjale zagrożenie dla siebie i dla swojego otoczenia. Nawet jamnik może zagryźć gołębia lub dotkliwie ugryźć dziecko w twarz. Ukochany pudelek pogryzie nowe i drogie buty. Sympatyczny labrador „zje” pilota do telewizora, itd.

Wiesz już czym grozi i jakie są konsekwencje nieprzemyślanego zakupu czy też przygarnięcia ze schroniska psa. Ale czym się kierować podejmując odpowiedzialną decyzję o spędzeniu kilku, kilkunastu lat życia z psem? Co wziąć pod uwagę, co sobie przemyśleć, żeby dokonać właściwego wyboru? A może nigdy nie miałeś własnego psa i nie wiesz co cię czeka? Przeczytaj inne artykuły z działu „Przjaciel potrzebny od zaraz” i dowiedź się, jak wygląda życie z psem.