Sweter z psa? To możliwe!

Sierść psa na ubraniach, na meblach, na podłodze. Wszędzie. Poddajemy się i akceptujemy taki stan rzeczy, albo czeszemy, kąpiemy, stosujemy preparaty ograniczające wypadanie, zamiatamy, odkurzamy...Albo możemy zacząć na tym zarabiać, jak to zrobiła Nancy Brome, która dzierga swetry, szaliki, kapelusze i torebki z psiego włosa. Kapelusze z psiego włókna należą do jej ulubionych w zimie, na wieczorne wyjścia zabiera torebki z włosa jej psa.

Sweter z sierści psa? Ciekawe co na to pies. Sweter z sierści psa? Ciekawe co na to pies. Źródło: Shutterstock

Uwielbiam mojego psa Lolę, z małym wyjątkiem – linienie. Ci, którzy mają liniejące psy wiedzą o czym mówię. Zwłaszcza w porach roku, gdy psy zrzucają sierść. Jak się niedawno dowiedziałam, niektórzy zamiast narzekać, postanowili na psiej sierści zarobić.

Nancy Brome, artystka włóczkarka z Nowej Anglii, USA mówi o sobie naczelna prząśniczka i dziewiarka swojej firmy Hair of The Dog Designer Yarns.

Nancy postanowiła połączyć miłość do psów z talentem do tworzenia artystycznych wyrobów z wełny, czy też raczej psiego włosa. Wszystkie sprzedawane przez nią wyroby są ręcznie  przędzone. Jej dog Chili jest Chartem Afgańskim, w sprzedaży jest włóczka i gotowe wyroby z jego włosa.

Afgański chart o miękkiej, dlugiej sierści daje idealną... wełnę. Źródło: iStockphoto/Thinkstock
Chili wymaga częstego czesania. Żal jej było wyrzucać piękną włóczkę, więc nauczyła się prząść i dziergać, a stąd był tylko już mały krok do założenia własnej firmy i zarabiania na tym niecodziennym hobby. Według przedsiębiorczej artystki każdy włos nadaje się na włóczkę, dotychczas nie udało jej się tylko uprząść włosia z oślego ogona. Włos psi często łączy z wełną z lamy lub owcy. Ale o dziwo to włos psy lub kota jest prawie 67%  lżejszy niż lamy czy owcy i cieplejszy (!). Do wydziergania małego wyrobu wystarczy włos, który mieści się w małej torbie na zakupy.

Niewykorzystana włóczka może być zwrócona lub przeznaczona na inne projekty. Jeżeli wyrób zrobiony z wykorzystaniem tej włóczki zostanie sprzedany, ok. 10-15% dochodu ze sprzedaży artystka przeznacza na rzecz organizacji charytatywnej New England Doglift.

Włos psi ma naturalną tendencję do linienia, włos ostrzyżony będzie liniał bardziej i dłużej, dlatego Nancy rekomenduje szczotkowanie jako najlepszą metodą zebrania włosa. Pies nie musi być świeżo po kąpieli. Włos jest dokładnie czyszczony i usuwany jest przykry zapach. Jedyne z czym musimy się liczyć to zwiększone zainteresowanie innych psów naszą garderobą.

Gotowe wyroby dostępne są w sklepiku internetowym, w butikach sprzedających produkty Nancy i podczas wystaw. Jej specjalizacją są wyroby na zamówienie. Czas oczekiwania to około miesiąc.

Cena:

Przędzenie: 11$/370gram

Dodatkowa obróbka: 0,50$/ 28gram (usuwanie liści, patyków, rzepów etc.)

Dzierganie: cena ustalana indywidualnie

Konsultacja: za darmo

Przykładowe rasy psów, których włos świetnie nadaje się do przędzenia:

Chart Afgański, Amerykański Eskimo, Chow-Chow, Szpic Wilczy, Nowofundland, Golden Retriever, Alaskan Malamute, Maltańczyk, Samojed,  Bearded Collie, Owczarek Szkocki Długowłosy, Husky, Saluki, Akita, Pudel, Owczarek Niemiecki, Owczarek Australijski, Labrador, Pirenejski Pies Górski, Oraz lamy i owce.

http://designerdogyarn.com