Surowce wykorzystywane w domowej diecie kota

Kluczem do skomponowania kociej diety jest znajomość produktów, które bezpiecznie możemy wykorzystać do przygotowania posiłku. Powinny one stanowić bazę diety, a dodatki i formę podania takiego posiłku ogranicza jedynie wyobraźnia i umiejętności kulinarne właściciela.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Podstawą kociej diety jest mięso. Ten składnik powinien stanowić większą część posiłku. Jest ono najlepszym źródłem białka i tłuszczu. Należy rozgraniczyć mięso jako czyste mięso z mięśni i mięso z podrobów. Oba surowce są niezwykle ważne dla naszego kota. Czyste mięso jest ubogie w witaminy i nawet tłuściutki kotek karmiony wyłącznie mięskiem nabawi się szybko niedoborów. Podroby, takie jak wątróbka, serca, żołądki są cennym źródłem witamin z grupy B, wit. A, C i innych. Są to jednak narządy spełniające w organizmie określone funkcje, zatem nie powinniśmy przesadzać z ich ilością w diecie. Przykładowo, wątróbka oprócz cennych witamin zawiera też zanieczyszczenia będące skutkiem ubocznych metabolizmu zwierzęcia, od którego pochodzi.

Podstawą diety może być kurczak, głównie dlatego, iż zawiera mało tłuszczu. Mięso takie jak wołowina, wieprzowina, kaczka, gęś można podawać rzadziej, głównie ze względu na wysoką wartość kaloryczną. Nigdy nie podawajmy surowej wieprzowiny, ponieważ to właśnie mięso niesie ze sobą największe ryzyko zarażenia groźnymi pasożytami. Każde mięso podawane na surowo powinno zostać uprzednio sparzone gorącą wodą.

Dobrym źródłem białka i zamiennikiem dla mięsa mogą być ryby, jednak kocia dieta nie powinna zawierać tylko ryb. Można je podawać okazjonalnie zamiast mięsa, ale tylko w formie gotowanej lub pieczonej. Surowe ryby blokują działanie niektórych enzymów trawiennych i rozkładają witaminę C. Nie wolno kotom podawać ryb wędzonych! W procesie wędzenia używa się substancji toksycznych dla kotów.

Jeśli chodzi o uzupełnienie posiłku, najlepszym wyborem będzie ryż lub płatki owsiane. Węglowodany nie są trawione przez organizm kota, a podawanie ich w nadmiernej ilości może prowadzić do niestrawności oraz osłabienia pracy nerek. Nie do końca sprawdzono, jak przez kota trawiona jest kasza. Należy dosyć ostrożnie podchodzić do stosowania jej w diecie domowej.

W diecie domowej nie może zabraknąć warzyw i owoców. Najbezpieczniejszym warzywem jest oczywiście marchewka, ale można także stosować korzeń pietruszki, natkę pietruszki, seler, pomidory, groszek zielony, szpinak, dynię i inne. Cenne witaminy znajdziemy także w jabłku, gruszce, borówkach, czarnej porzeczce, itd. Nasz kot na pewno nie rzuci się ochoczo na te produkty, jednak ich obecność w posiłku domowym jest niezbędna. Musimy zatem skutecznie oszukać naszego kota i tak przygotować posiłek, aby zjadł także warzywa i owoce.

Ważnym składnikiem jest też nabiał: jogurty, sery, twarogi. Są świetnym źródłem białka i wapnia, przy jednoczesnej niskiej zawartości fosforu. Smakowitym połączeniem będzie np. ser biały i tuńczyk. Sery żółte zawierają dużo tłuszczu, dlatego warto podawać je okazjonalnie, lub w formie nagrody. Nie podajemy kotu mleka ani śmietany, ale możemy je zastąpić jogurtem naturalnym lub kefirem, zawierającymi cenne probiotyki i prebiotyki.

Kolejnym ważnym składnikiem diety domowej są jaja. Najcenniejsze jest ich żółtko, możemy je nawet podawać na surowo. Możemy zrezygnować jednak z białka, które, zwłaszcza w formie surowej, może być dla kota toksyczne.

Także zioła i nasiona warto dodać do posiłku. Zioła (majeranek, koper, rumianek) przede wszystkim usprawniają proces trawienia i działają oczyszczająco. Można także stosować siemię lniane, jako dodatek do posiłku lub jako napar. Ma zbawienny wpływ na pracę jelit, a koty zazwyczaj chętnie go piją.