Suplementacja diety seniora

Wraz z upływem lat w każdym żywym organizmie zachodzą zmiany. Spada tempo przemiany materii, narządy funkcjonują coraz słabiej, a to skutkuje pojawieniem się nowych problemów zdrowotnych.


Źródło: Shutterstock

U starszych zwierząt obniża się zdolność organizmu do obrony przed szkodliwymi wpływami środowiska. Pojawiają się zaburzenia funkcji układu pokarmowego i nerwowego, wzrasta ryzyko zachorowania na nowotwory. Aby utrzymać komfort życia u psa lub kota na jak najwyższym poziomie zaleca się suplementację naturalnymi składnikami, z których każdy przynosi odrębne korzyści, a zarazem nawzajem się uzupełniają.

Aby usprawnić pracę przewodu pokarmowego dobrze jest do diety dokładać probiotyki. Można stosować te przeznaczone dla ludzi, do kupienia w aptece w postaci kapsułek lub proszku do sporządzania zawiesiny doustnej. Zawarte w nich "dobre bakterie” zapobiegają namnażaniu się niekorzystnej flory i biorą udział w syntezie witamin z grupy B (korzystnych dla funkcji układu nerwowego) w jelicie grubym oraz produkują enzymy uczestniczące w trawieniu.

Starzejący się układ nerwowy można wspomóc przez suplementację nienasyconymi kwasami tłuszczowymi z rodziny omega-3. Znajdziemy je w rybach i olejach roślinnych. Polepszą one także stan skóry i sierści, które z wiekiem stają się bardziej suche na skutek zmniejszonego wydzielania łoju. Komórki nerwowe są w szczególny sposób narażone na działanie wolnych rodników naturalnie powstających jako produkty przemiany materii. Zdrowy, w pełni sprawny organizm potrafi się przed nimi bronić. Ta zdolność ulega poważnym zaburzeniom w późniejszych latach życia. Mechanizmy obronne organizmu dobrze więc zasilić dodatkowymi porcjami antyoksydantów. Są nimi witaminy E i C oraz beta-karoten, a także kwas alfa-liponowy. Bogactwo tego ostatniego występuje w nerkach i sercach drobiowych. Dodatek tauryny u kotów nie tylko wykazuje działanie antyoksydacyjne (inaktywuje wolne rodniki), ale także wspiera działanie mięśnia sercowego. W produktach mlecznych i czerwonym mięsie znajdziemy z kolei L-karnitynę, również usprawniającą aktywność serca i mózgu.

Wyciąg z żeń-szenia, podobnie jak u ludzi, zapobiega znużeniu i dodaje energii. Nieuniknione są zmiany zwyrodnieniowe w stawach. Warto jak najwcześniej zająć się profilaktyką tego schorzenia, szczególnie u psów dużych ras. Suplementy diety dla tej grupy zwierząt zawierają siarczan chondroityny i glukozaminę w ilościach dostosowanych do masy ciała. Występują w postaci tabletek, proszku lub płynu. Uzupełnianie tych składników od najmłodszych lat znacznie opóźnia naturalne procesy starzenia zachodzące w układzie stawowym i pozwala psu dłużej cieszyć się sprawnością fizyczną.

Lepiej jest wybrać jeden konkretny suplement diety niż dobierać składniki pokarmu  na własną rękę. Łatwo wtedy o przedawkowanie jednych, a niedobór innych. Na rynku jest mnóstwo dodatków żywieniowych możliwych do podawania w przeróżnej postaci, także wybór odpowiedniego dla wieku, rasy i kondycji naszego psa nie powinien nastręczyć trudności.