Super pies w super mundurze

Za mundurem panny sznurem. Nie inaczej jest wśród zwierząt. Która suczka nie szalała za Szarikiem czy komisarzem Rexem? Na pewno każda, która chociażby raz usłyszała ich szczeknięcie. Współczesne psy służące w wojsku czy policji wcale nie odstają od swoich bohaterskich pierwowzorów. Wyposażeniem i mundurem przewyższają czasem samego agenta 007.

Źródło: © Michal Fludra /Demotix/Corbis

 

Pies wojskowy w pełnym rynsztunku. Źródło: Shutterstock

Kamizelki dla psów bojowych produkowane są przeważnie na zamówienie, po wcześniejszym zmierzeniu ich przyszłego, czworonożnego właściciela. Wszystko po to, aby się nie zsuwały, nie utrudniały poruszania i przede wszystkim, nie spowodowały obrażeń. Firma, która szyje kuloodporne kamizelki, ma swoich odbiorców w 15 krajach w tym w Chinach i Szwajcarii. Kamizelki są zamawiane przez wojsko, policję, firmy ochroniarskie, czy ekipy ratunkowe.W 2010 roku amerykańska jednostka wojskowa Navy Seals kupiła 4 kamizelki dla swoich psów bojowych. Kamizelki kosztowały 86 tysięcy dolarów i były warte swojej ceny! Pewnie zastanawiacie się, co może być w kamizelce za 21 i pół tysiąca dolarów. Między innymi kamera z noktowizorem. Psi mundur ma też wbudowany system mikrofonów, które wyłapują dźwięki nawet zza betonowych ścian. Sama kamizelka jest kuloodporna i zrobiona z kevlaru oraz polipropylenowych i nylonowych wstawek materiału i nici. Może obronić psa przed zarówno strzałem z pistoletu 9mm jak i 45mm magnum. Oczywiście wszystko wodoodporne i lekkie. Dodatkowo cały sprzęt, w jaki wyposażony jest pies, jest super cichy. Nie tylko go nie słychać, ale i nie widać ponieważ wszelkie gładkie powierzchnie nie odbijają światła.

W planach jest wyposażenie kamizelek w wykrywacz min. W przyszłości mają też pomóc w przenoszeniu leków, wody i krótkofalówek w trudnodostępne miejsca, np. rumowiska czy górskie szczeliny.