Suczka uciekła podczas cieczki. Co robić?

Może się zdarzyć, że suczka mająca cieczkę zawieruszy się gdzieś podczas spaceru. W takim wypadku właściciele zwykle wpadają w panikę. Ich głowy bombarduje jedno pytanie: będzie ciąża czy nie? Jak po wyjściu na spacer nie wyjść z siebie?

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Jeśli na spacerze straciliśmy suczkę z oczu, nie oznacza to automatycznie, że możemy się spodziewać szczeniaków. Nie wpadajmy w panikę, tylko rozsądnie zastanówmy się czy i jakie jest ryzyko zajścia w ciążę.

Pomocna może okazać się najprostsza wiedza na temat fizjologii. U suk nie ma menopauzy. To znaczy, że mogą one zachować płodność do końca życia. Wiek nie ma znaczenia, więc kłopotliwa sytuacja może spotkać właściciela suki zarówno wtedy, kiedy ma ona 3 lata, jak i lat 12. Sama cieczka trwa 3 tygodnie, owulacja zwykle przypada na 9-16 dzień, ale u każdej z ras może być inaczej i mogą zdarzać się odstępstwa, tzn. jajeczkowanie może być wcześniej lub później.

Jeśli dojdzie do krycia, psy pozostają złączone ze sobą zwykle 20-45 minut. Jeżeli więc od momentu ucieczki suczki do jej znalezienia upłynęło nie więcej niż 30 minut, pokrycie jest mało prawdopodobne. Jeśli ucieczka przypadła na koniec lub początek cieczki, również. Jednak, jak wiadomo, w życiu zdarza się różnie. Warto więc dla świętego spokoju odwiedzić lekarza weterynarii.

W diagnozowaniu i zapobieganiu ciąży u zwierząt stosowane są zwykle dwa rodzaje środków. Wczesnoporonne hormony, niedopuszczające do zagnieżdżenia się zarodków w macicy. Podaje się je zwykle trzy razy (w 3, 5 i 7 dniu po kryciu). Niosą one jednak za sobą duże niebezpieczeństwo w postaci powikłań, głównie zapalenia macicy.

Drugi środek należy do grupy antygestagenów, jest bardzo bezpieczny, praktycznie nie powoduje działań ubocznych. Podaje się go dwa razy w odstępie 24 godz. Można go podawać do 45 dnia po kryciu.

W przypadkach wątpliwych, kiedy nie jest pewne czy doszło do krycia warto poczekać 21 dni i zrobić badanie USG. Jeśli potwierdzi ciążę,  wówczas można zastosować lek, albo... przygotować się na dom pełen szczeniaków.