Stymulacja kotów starszych

Mimo, że wszyscy chcielibyśmy, by nasze koty przez całe swoje życie były szalonymi i ruchliwymi kociętami, wraz z wiekiem w ich zdrowiu i zachowaniu zachodzą nieuchronne zmiany. Te spośród nich, które są zazwyczaj najszybciej zauważane przez opiekunów, dotyczą między innymi ruchliwości kota i jego chęci do zabawy. Czy zatem nasz senior powinien już tylko leżeć na naszych kolanach lub wygrzewać się przy kominku? Ależ skąd! 

 

Źródło: Shutterstock

Starsze koty, podobnie jak młodsze, potrzebują pewnej dawki aktywności fizycznej, kontaktów społecznych czy stymulacji umysłowej, jeśli tylko damy im taka okazję. Oczywiście zabawa czy ćwiczenia ruchowe proponowane starszym zwierzętom musimy zaadaptować do specyficznych potrzeb seniorów. Na jakie kwestie powinniśmy zatem zwrócić szczególną uwagę?

Koty powyżej dwunastego roku życia, mogą mieć problemy między innymi z zachowaniem równowagi, sztywnością ruchów czy kulawiznami, co sprawia, że korzystanie z pionowych drapaków czy rozciąganie się w pozycji stojącej może okazać się dla nich nie lada wyzwaniem. Podobne trudności mogą pojawić się podczas wskakiwania zwierząt na półki kocich drzewek czy nasze fotele lub łóżka. Z czym jeszcze mogą mieć problemy Mruczek i Bonifacy? Z pewnością z szaloną gonitwą po schodach naszego domu, do czego brakuje im już zwinności, oraz z łapaniem w przednie łapki  animowanych przez nas wędek – dla dużej grupy starszych kotów podniesienie łapek ponad głowę w pozycji siedzącej jest niestety bardzo trudne. Dlatego jeżeli używamy polecanych przez behawiorystów specjalnych zabawek, z których nasze koty muszą wydobywać pożywienie bazując na swoim sprycie i zręczności, być może będziemy musieli zrezygnować z tych, które są wysokie – w typie wieży, labiryntu czy obrotowych „probówek”.

Co zatem możemy zrobić by pomóc naszym kotom żyć równie aktywnie i komfortowo jak do tej pory? Po pierwsze, aby ułatwić zwierzętom dostęp do wysoko położonych miejsc, możemy zainwestować w rampę lub schodki, dzięki którym koty nie będą musiały już wskakiwać na łóżko czy parapet.

Po drugie, zapewnijmy kotom dostęp do poziomych drapaków; na naszym rynku dostępne są specjalne maty do drapania które możemy przymocować do podłogi oraz drapaki faliste, z których kot może skorzystać w pozycji stojącej. Poza tym, zapewnijmy kotom możliwość indywidualnej zabawy myszką nasączoną kocimiętką lub jakąkolwiek inną  lubianą przez nasze koty zabawką.  Samotna zabawa  bywa łatwiejsza i bezpieczniejsza, gdyż eliminuje ryzyko zbytniej ekscytacji skutkującej na przykład koniecznością szybkiej ucieczki  w bezpieczne (zazwyczaj wysoko położone) miejsce, gdy jedno ze zwierząt czuje, że zabawa wymknęła się już spod kontroli.

 Co więcej, ponieważ zaobserwowano, że koty w podeszłym wieku chętnie łapią łapkami różne przedmioty leżąc na boku na kanapie czy podłodze, spróbujmy to wykorzystać.  Bawmy się z nimi tak, by mogły polować na ożywione przez nas zabawki na wędce leżąc w jednym miejscu; w ten sposób łatwiej będzie nam dostosować  poziom trudności zabawy do indywidualnych możliwości ruchowych każdego zwierzęcia.

Starsze koty często wolą się bawić w jednym miejscu, a nie ganić za zabawką po pokoju. Źródło: Shutterstock

Nawet jeśli nie stosowaliśmy do tej pory wspomnianych już zabawek do przysmaków, rozważmy ich zakup lub samodzielne wykonanie, gdyż stanowią one nieocenioną stymulację ruchową i umysłową. Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy na markowe produkty, wystarczy  kilkanaście sklejonych taśmą klejącą rolek po papierze toaletowym lub kilka małych kubeczków po mlecznych deserach przytwierdzonych do stabilnej podkładki, by dać kotom możliwość zdobycia pożywienia w atrakcyjny lecz dość prosty sposób.

Ponadto, nie zapominajmy o tym, że kilka zwykłych kartonów wystarczy, by zachęcić naszego kota do wstania z miejsca i rozprostowania nieco starych kości.  Pojawiające się od czasu do czasu w naszym domu  i poustawiane w różnych miejscach pudełka z pewnością zainteresują kota. Opcji „kartonowej stymulacji” mamy kilka. Możemy ustawiać pudełka na podłodze i po prostu poczekać, aż kot sam wejdzie do środka lub umieścić je koło okna, co natychmiast podniesie walory danego  punktu widokowego. Innym pomysłem, jest połączenie kilku pudełek tak, by powstał z nich ciekawy tunel w którym kot będzie mógł się schować lub odpocząć.

Jak widać wystarczą naprawdę minimalne zmiany, by zapewnić starszym kotom komfort poruszania się po mieszkaniu oraz niezbędną dla zdrowia psychicznego i fizycznego dawkę ruchu. Pamiętajmy, że  dbanie o aktywność kotów pomaga zapobiegać pojawieniu się ciężkiej dla kotów i trudnej dla nas jako opiekunów przypadłości, jaką jest kocia demencja starcza.