Stretching dla utrzymania kondycji

Każdy sprawny człowiek zaczyna swój dzień od porannego rozciągania swojego ciała, niektórzy, aby uzyskać większy stopień sprawności i lepsze samopoczucie, uczęszczają na zajęcia z jogi lub stretchingu proponowanego w klubach fitness. Nasze psy dzień zaczynają bardzo podobnie Wstając ze swojego legowiska przeciągają najpierw przednie, a później tylne łapy.

Źródło: fot. FORUM / The Palm Beach Post / ZUMA Press.

Stretching jest więc niczym innym niż rozciąganiem. W momencie gdy u starszego psa odruch ten został zaniechany, lub pies jest obciążony intensywnymi sportowymi treningami, warto wspomóc naszego podopiecznego wykonując u niego ćwiczenia z zakresu rozciągania. W rehabilitacji termin ten odnosi się w do wydłużania tkanek skróconych na tle stanu chorobowego oraz zwiększania zakresu ruchomości stawów. Stretching regularnie stosowany u psów zdrowych poprawia rozciągliwość ich mięśni, ścięgien i więzadeł, a tym samym niweluje możliwość urazów.

Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń rozciągających polega na tym, aby nie osiągać progu bólu. Dlatego też, ćwiczenia wykonujemy zawsze u zrelaksowanego i dobrze rozgrzanego psa. Mięśnie starszych psów ogrzewamy ciepłymi okładami, młode, lub sportowe psy powinny najpierw odbyć rozgrzewkę. Dzięki temu mięśnie staną się bardziej elastyczne, co ułatwi pracę z nimi i zapobiegnie mikrouszkodzeniom. Istnieje też sztandarowa zasada iż, każdy mięsień powinien być naciągany przeciwnie w stosunku do funkcji jakie pełni. Rozciągamy mięśnie na leżącym lub stojącym (trudniej) psie. Właściciel musi pamiętać, że tkanki rozciągamy  do tzw pierwszego oporu. U każdego psa granica znajduje się gdzie indziej. Bacznie należy obserwować swojego podopiecznego. Gdy wystąpi jakikolwiek symptom bólowy należy zmniejszyć stopień rozciągania. Ćwiczenia powtarza się po kilka, kilkanaście razy, przy czym zostawiamy kończynę w pozycji rozciągniętej na około 10-15 sekund. Gdy opiekun dojdzie do należytej wprawy, pies zaakceptuje wszystkie rodzaje ćwiczeń, można delikatnie zwiększać zakres ruchu pokonując opór mięśni. Jednak w dalszym ciągu należy pamiętać, aby nie sprawiać swojemu podopiecznemu bólu.

Każde zwierze budząc się ze snu napierw rozciąga przednie, potem tylne łapy. Źródło: Shutterstock

Rozciąganie przynosi zawsze same korzyści. Zwiększamy  elastyczność i rozciągliwość mięśni, powięzi i ścięgien.  Zwiększamy ruchomość w stawach. Do układu mięśniowego dostarczonych jest więcej substancji odżywczych i tlenu dzięki okresowemu zwiększeniu ukrwienia wywołanemu na skutek stretchingu. Jako, że rozciąganie pomaga również w neutralizowaniu efektów obecności kwasu mlekowego jest ono niezbędne po treningach i startach w zawodach.

Ćwiczenia nie są trudne do wykonania dla właścicieli psów, jak również są łatwe do zaakceptowania przez nasze pupile. Wszystko odbywa się w tzw: granicach fizjologicznych. Dobrze, bezpiecznie wykonany stretching gwarantuje szereg korzyści. Przy okazji wizyty u rehabilitanta zwierząt warto zapytać o propozycje ćwiczeń. Terapeuta z pewnością pokarze techniki i pomorze określić pożądany i maksymalny zakres ruchu dla naszego psa.

Na koniec trzeba pamiętać o odpoczynku po ćwiczeniach. Warto więc zaopatrzyć się w specjalną matę, która pozwoli zwierzakowi zrelaksować się po wysiłku. Tak rozciągnięty i wypoczęty pies na pewno utrzyma dobrą kondycję przez długi czas.