Strach przed burzą da się oswoić?

Wiosna i lato to pory nie tylko intensywnych deszczów, ale także towarzyszących im wyładowań atmosferycznych w postaci błyskawic i grzmotów. Prawie każdy opiekun psa wie o zbliżającej się burzy na kilka dobrych godzin przed jej nadejściem. Skąd? Z zachowania psa, który chowa się, trzęsie i ziaje czasem na długo przed nadejściem nawałnicy. Czy wydawać by się mogło irracjonalny strach psa można opanować, jak pomóc pupilowi, a czego z pewnością nie robić?

Błyskawice i grzmoty mogą być przyczyną ogromnego stresu u psa Błyskawice i grzmoty mogą być przyczyną ogromnego stresu u psa Źródło: walter.corno / Foter / (CC BY-NC-SA 2.0)

Podobnie jak nam ludziom tak i zwierzętom nieobcy jest strach. To negatywne odczucie pozwala unikać zagrożenia i odpowiednio reagować w sytuacjach niebezpiecznych. O ile strach psa przed innymi zwierzętami czy ludźmi łatwo jest nam sobie wytłumaczyć, to strach przed odgłosami burzy nie jest już dla nas już tak łatwy do zrozumienia. Dlaczego? Może, dlatego, że odgrywające w tym względzie niezawodny psi słuch i węch, ( które sprawiają, że pies wie o burzy na długo przed nami) u ludzi nie są aż tak „doskonałe”, a może, dlatego, że pies nie odbiera zdarzeń tak jak my, czyli racjonalnie, a instynktownie i tak też działa. A w momencie grzmotów i błyskawic chce się przede wszystkim schować w bezpiecznym miejscu.

Zachowania psa mogące wystąpić wraz ze zbliżającą się burzą (niekoniecznie wszystkie naraz):

  • niechęć do wychodzenia na spacer
  • przyspieszony oddech i drżenie ciała
  • skomlenie, wycie, piszczenie
  • chowanie się lub przemieszczanie z jednego miejsca w drugie (często przestraszone  psy podążają „ krok w krok” za właścicielem”)
  • ślinienie się, niekontrolowane załatwianie potrzeb fizjologicznych
  • niszczenie otoczenia

W skrajnych przypadkach silny lęk spowodowany np. burzą może wywoływać u psów zachowania nietypowe, bezsensowne, przybierające różną formę i nasilenie. Określane są one jako stereotypie i należą do zachowań patologicznych, są to min. wygryzanie sierści przez psy, gonienie ogona, nadmierne wylizywanie określonych części ciała ( często łap). Zachowania takie są odpowiedzią na duży stres, pozwalają zwierzętom opanować presję i dostosować się do niekorzystnych warunków środowiska.

Co należy zrobić, gdy pies boi się burzy?

Najlepiej nie zostawiać psa samego w mieszkaniu i starać się nie zwracać uwagi na jego zachowanie. Jeśli w jakimś pomieszczeniu lub „skrytce” czworonóg czuje się najlepiej, pozwólmy mu tam przebywać. Zapewnijmy mu swobodny dostęp do wody, dajmy ulubioną zabawkę lub gryzaka. Zachowujmy się jak najbardziej naturalnie i spokojnie. Aby nieco uspokoić zwierzę, można na czas błyskawic zasłonić okna roletami.

Czego robić nie należy?

Przestraszonego burzą zwierzaka nie należy wyprowadzać na spacer. Niekorzystnie jest także go uspokajać i pocieszać: głaskać, przytulać, albowiem jest to działanie odnoszące przeciwny do zamierzonego skutek- potęguje lękowe zachowanie psa (zwierzę myśli, że jest za nie nagradzane) lub karcić, co utrwala strach i panikę. Nie należy na siłę wyciągać psa z jego kryjówki, krzyczeć i wykonywać nerwowych, gwałtownych ruchów.

Łagodzenie strachu

Nasze działania nie sprawią, że pies zupełnie przestanie bać się burzy. Opisane powyżej przykłady pozytywnego zachowania mogą uspokoić psa i złagodzić jego strach. Ważne, aby budując w psie zaufanie do siebie, poczucie bezpieczeństwa i stabilności sprawić, że może nie będzie on wyjątkowo szczęśliwy podczas burzy, ale przeżyje ją „ bez szwanku” dla swojego zdrowia i otoczenia. Jeśli lęk przed burzą przybiera skrajne formy, pies jest w tak dużym stresie, że nie reaguje na nasze polecenia, a kontakt z nim jest utrudniony zaopatrzmy się u lekarza weterynarii w środki uspokajające na tę okoliczność. Mogą to być:

  • Preparaty imitujące feromony (hormony uspokajające): np. obroże (SETTLEdown) czy dyfuzory do kontaktu ( np. D.A.P.)
  • Tabletki uspokajające: np. Stress Out, Adaptil, Zylkene
  • Żele, pasty zmniejszające stres np. For Calm Gel
  • Olejki relaksacyjne: wciera się je w okolice uszu psa np. Dog Fashion Spa Essential Calming Oils       
Źródło: www.iams.com.pl
 
Źródło: but
 
Źródło: www.iams.com.pl