Wątroba jest jednym z najważniejszych organów w życiu każdego ssaka. Odpowiada za metabolizm, oczyszczanie organizmu z toksyn, wpływa na krew i żółć. Choroby wątroby mają często ukryty przebieg, ale zawsze są niszczące.
Wątroba jest narządem niezbędnym do życia zarówno u ludzi jak i u zwierząt domowych. Do jej funkcji należy metabolizm białek, cukrów i tłuszczów. Ponadto oczyszcza organizm z toksyn (np. leków, szkodliwych produktów przemiany materii), magazynuje glikogen i witaminy, wytwarza czynniki biorące udział w krzepnięciu krwi, a także produkuje żółć. Wszelkie choroby powodujące zaburzenie tych czynności stanowią zagrożenie dla zwierzęcia. Stłuszczenie to najczęstsze schorzenie wątroby u kotów.
Do stłuszczenia wątroby dochodzi z powodu głodowania. Dzieje się ono u kotów nie tylko wtedy, gdy są pozbawione dostępu do jedzenia. Większość z nich reaguje brakiem łaknienia na sytuacje stresowe. Brak apetytu towarzyszy także większości chorób. Nie przyjmowanie posiłków przez trzy doby wystarczy, aby rozpoczął się proces zwyrodnieniowy. Mobilizowane są wtedy tłuszcze zmagazynowane w organizmie, które mają posłużyć jako źródło energii. Kwasy tłuszczowe napływają do wątroby i niszczą jej komórki. Szybciej do stłuszczenia dochodzi więc u kotów otyłych.
Objawami wskazującymi na toczący się proces chorobowy są brak apetytu, chudnięcie i osłabienie. Mogą pojawić się wymioty i biegunka, a także dochodzi do powiększenia się obrysu brzucha. Kot wykazuje objawy bólowe przy braniu go na ręce.
Stan wątroby można określić na podstawie badań biochemicznych krwi oraz diagnostyki ultrasonograficznej. Aby uniknąć ryzyka stłuszczenia u kotów z zaburzeniami łaknienia należy karmić je na siłę. Dostępne są specjalne, skoncentrowane pasty o bogatych walorach odżywczych wzbogacone o substancje wspomagające rekonwalescencję. Można też samemu przygotować miękką papkę z namoczonego kociego pokarmu i podawać strzykawką do pyszczka. Zaleca się dodawanie do pokarmu suplementów wspomagających funkcjonowanie wątroby. Doskonale sprawdzają się te przeznaczone dla ludzi podawane w odpowiednio mniejszej dawce. Odwodnione zwierzęta wymagają płynoterapii w postaci kroplówek dożylnych. Wątroba ma bardzo duże zdolności regeneracyjne, więc szybka reakcja ze strony właściciela umożliwia całkowity powrót do zdrowia. Należy pamiętać aby kotów nie przekarmiać. Tych otyłych nie wolno odchudzać zbyt gwałtownie - zmiana ilości i jakości karmy powinna nastąpić stopniowo.